Львів'янка 36-річна Галина Пелех 14 років носить окуляри.
— Зір погіршився, коли навчалася в університеті, — розповідає. — Зараз вагітна і стала бачити ще гірше. Боюся, щоб дитині не передалася моя короткозорість.
— В світі налічують 40 мільйонів сліпих, — говорить приватний львівський офтальмолог Вадим Карас, 42 роки. — Іще близько 300 мільйонів слабозрячих. І з кожним роком цифра збільшується. Не оминула ця тенденція й Україну. Та найстрашніше, що почастішали випадки глаукоми у новонароджених. Зараз в нашій країні 10 тисяч сліпих дітей.
Запобігати сліпоті й погіршанню зору треба з дитинства.
— Якщо у малюка виявили понижений зір іще у дошкільному віці, слід негайно лікувати, — застерігає лікар. — Інакше він може потрапити до школи для слабозрячих. Якщо ж ужити заходів, дитина може мати 80-90 відсотків зору й піде до звичайної школи. Сьогодні в Україні близько півмільйона дітей із патологіями органів зору користуються окулярами. Є шість шкіл-інтернатів для слабозрячих і сліпих. Існують навіть ясла, садочки і початковий навчальний заклад, де таких малюків готують до школи.
У дорослих здебільшого виявляють глаукому. Також почастішали захворювання, пов'язані із судинами. Зазвичай це зміни в очному дні при ендокринних недугах, гіпертонії.
— Пацієнтів із глаукомою на диспансерному обліку в Україні близько 200 тисяч, — продовжує Карас. — І стільки ж є тих, у кого хворобу ще не виявили. Люди не звикли вимірювати очний тиск. На 100 профілактичних перевірок внутрішньоочного тиску ми знаходимо шість-вісім пацієнтів із первинною відкритою кутовою глаукомою. Профілактичні огляди треба робити щороку. Лише лікар може порадити, які вправи корисно робити залежно від діяльності пацієнта, які захисні чи лікувальні окуляри варто підібрати. Також офтальмолог може порекомендувати вітаміни для очей чи призначити дієтичне харчування. Якщо вчасно не виявити хворобу, потім доведеться робити операцію. Інакше людина осліпне.
Для збереження зору лікар радить їсти шпинат і чорницю. Її вживання перешкоджає утворенню катаракти та сліпоті. Корисно їсти щотижня по півсклянки. Або купити в аптеці розчин чорниці й закапувати в очі протягом 25 днів. Також треба вживати рибу або риб'ячий жир. Іще — багато зелені й капусти, які уповільнюють розвиток катаракти
Коментарі