Ексклюзиви
Четвер, 19 квітня 2007 19:04

Дитині у вухо вживляють пристрій

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Сурдопедагог Ніна Шепеленко настроює імплант Ростиславові Паньківу. Хлопчика прооперували торік у грудні. Щоб апарат правильно вловлював та передавав звуки, його треба коригувати
Сурдопедагог Ніна Шепеленко настроює імплант Ростиславові Паньківу. Хлопчика прооперували торік у грудні. Щоб апарат правильно вловлював та передавав звуки, його треба коригувати

4-річного киянина Ростислава Паньківа до столичного Міського центру з проблем слуху та мовлення "Суваг" привела мама. Хлопчик майже нічого не чув. Йому у вухо вживили пристрій, який доносить звуки до слухового нерва. Такий метод називається кохлеарною імплантацією.

— Коли сину виповнився рік, я помітила, що він не реагує на звуки, — розповідає мама Ольга. — Лікарі поставили діагноз — туговухість третього та четвертого ступеня. Щоб повернути слух, нам потрібна була операція. Бо син не навчився б говорити.

Ростислава прооперували торік у грудні лікарі Інституту отоларингології ім. О. Коломійченка. Відтоді хлопчик учиться розпізнавати звуки та правильно вимовляти слова. А щоб чітко чути звуки, він приходить до Центру налаштовувати вживлений імплант.

Білява дівчинка сидить на дитячому стільчику в кабінеті сурдопедагога. Це 7-річна киянка Марія. На прохання педагога співає пісеньку про двох веселих гусей і розповідає віршик англійською. Говорить приглушено, розтягуючи склади.

— У рік і вісім місяців їй поставили діагноз — двостороння глухота, — розповідає Марія Іванівна, 63 роки, бабуся дівчинки. — Ми вирішили боротися з недугою: водити онуку на заняття до сурдопедагога та чекати операції по вживлянню імпланта.

Їй поставили діагноз — двостороння глухота

Два роки тому Марії зробили операцію. Нині вона ходить до першого класу  загальноосвітньої школи. Правильну вимову тренує із сурдопедагогом.

— Онука така жвава. Коли йдемо вулицею, розповідає мені про все, що бачить, — каже Марія Іванівна. — Запитує про незнайомі для неї звуки, і я пояснюю.

— Для нечуючих діток звуки — як іноземна мова, — пояснює  Ніна Шепеленко, 47 років, сурдопедагог-реабілітолог центру "Суваг". Вона займається з дівчинкою майже п"ять років. — Це якби ви потрапили у джунглі і не розуміли, що за звуки чуєте. Треба гіда, який пояснить: це мавпи кричать, а це — лев.

Лікарка каже, що дітям із проблемами слуху найважче вловити ритм та мелодику мовлення. Вони її не чують, тому й не можуть повторити.

— Маша вже переросла цю проблему. Навіть англійську проговорює з потрібними паузами та інтонацією. Та й у класі говорить нарівні з однолітками.

А от чує дівчинка, як дворічна дитина. До цього п"ять років вухо німувало й тепер розвивається ніби з народження.

Отоларингологи радять батькам якомога раніше приводити дітей на огляд. Кажуть, найшвидше відновлюється слух у тих, кому зробили операцію в 2–3 роки. Максимум — до п"яти. Пізніше мозок втрачає пластичність, тобто вже не може так легко засвоювати мову.

— Із власної практики скажу, пацієнти до п"яти років роблять дива, — зауважує Григорій Тимен, завідувач дитячого відділення Інституту отоларингології ім. О. Коломійченка. — Вони швидко починають говорити, декламувати вірші. Причому  розуміють кожне слово, яке вимовляють у реченні. А не просто повторюють завчені фрази.

Однак кохлеарна імплантація підійде не всім. Дітям із недугами середнього вуха (запалення), перфорацією барабанної перетинки, повним заростанням завитка чи частковим збереженням нормальної функції волоскових клітин лікарі відмовляють. Для них така операція безуспішна.

Справність апарата перевіряють в операційній

Прилад для відновлення слуху називається кохлеарним імплантом. У перекладі з латинської "кохля" — завиток. У цю частину вуха вживляють пристрій, винайдений австралійськими вченими у 80-х роках ХХ століття. В Україні з цією технікою працюють з 2003 року.
— Операція триває від двох до п"яти годин, — пояснює отоларинголог Григорій Тимен. — Це залежить від будови вуха пацієнта. Вставлений імплант одразу перевіряємо — працює він чи ні. Усе це відбувається в операційній. Тому батьки можуть не переживати за справність апарата.
Тиждень-півтора пацієнт лежить у стаціонарі, доки не знімуть зовнішні шви. Ще за три тижні імплант настроюють, і з дитиною починає займатися сурдопедагог.  Через півроку вона розрізнятиме та розумітиме майже всі звуки.
— Щороку за кошти держави в інституті ми вживляємо по двадцять апаратів, ще кілька десятків надають спонсори, яких знаходять батьки, — говорить отоларинголог. — Нині в черзі на операцію стоять 400 дітей.
Один апарат коштує від $20 тис.

Зараз ви читаєте новину «Дитині у вухо вживляють пристрій ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2786
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути