— Усе тіло чухається, бо амброзія цвіте. Кілька років поспіль із серпня по жовтень зі мною таке робиться. Хоч на вулицю не виходь, — каже черкащанка Марія Хоменко, 74 роки. — 2015-го саме в цю пору прибирала на кладовищі. Виривала руками той клятий бур'ян. Через півгодини мене стало лихоманити, почалася блювота. Обличчя й тіло розпухли. Температура підвищилася до 39 градусів. Пощастило, що залишилася жива, сказали лікарі. Бо в таких випадках набрякають легені та внутрішні органи. Людина задихається.
— Я теж мучуся через амброзію. Очі сверблять і печуть нестерпно, аж вилазять. Із носа тече, в горлі першить, — говорить киянка 33-річна Юлія Степанчук. — Найгірше, що ніякі лоратадини та цитрини чи інші протиалергійні таблетки не допомагають.
Амброзія — отруйний бур'ян. Його пилок під час цвітіння літає в повітрі й розноситься на сотні кілометрів. Так розмножується і проростає.
— Це є страшний алерген. Викликає набряк слизових оболонок. Трапляються непередбачувані реакції. Вчора заклало носа, сьогодні все минуло. А завтра людину привозять із задухою. Навіть не схильні до алергії скаржаться на свербіння та нежить, — розповідає алерголог Світлана Мельник, 38 років.
Радить умиватися та промивати ніс фізрозчином. Продається готовий в аптеках. Можна зробити самому — 9 г солі на літр кип'яченої води.
— Багато засобів усувають симптоми. Але причину недуги не лікують. Якщо спреї й таблетки не допомагають, краще приймати препарати з самої амброзії у вигляді уколів або таблеток, — каже Мельник. — Тоді зменшується чутливість слизових на пилок рослини. Робити це слід взимку, а не в розпал алергічних проявів. Якщо не лікувати, може перейти у бронхіальну астму.
Рослину не можна косити, бо розростається. З одного пенька пускає два-три пагони. Слід виривати з корінням. Ростиме на одному місці 10 років поспіль. Степова трава ковила й топчак глушать амброзію, не дають їй рости.
1,5 мільйона українців мають алергію на пилок рослин.
Кавун та халва посилять алергію
— Людям з алергією на амброзію не можна їсти диню, кавун, — каже алерголог Світлана Мельник. — Пити трав'яний чай із ромашки. Посилюють прояви алергії соняшникова олія, насіння та халва. Ці продукти містять ті самі речовини, що й пилок амброзії. Алергікам не можна вирощувати герань, бегонію, плющ і троянди.
Коментарі