
"У мого 6-річного сина протягом двох місяців щодня білизна замащена калом. Я не знаю, що робити, і серйозно це чи само пройде, - каже вінничанка 24-річна Оксана Медунська. - Він ходить в дитячий садочок. Часом вихователі скаржаться, що він і до туалету не добігає, а йде просто на підлогу".
Нетримання калових випорожнень називається енкопрезом або "ведмежою хворобою".
"Це серйозне захворювання і його треба лікувати. При нетриманні калу батьки дуже часто сварять і звинувачують дітей, але так робити не можна. Це їх ще більше пригнічує. Треба пояснити дитині, що вона нормальна і ця проблема виліковна", - каже дитячий хірург Вінницького центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Ігор Гончарук.
Діти до 3-річного віку на енкопрез не хворіють.
"До цього віку діти не можуть себе контролювати і це нормально, - розповідає Ігор Васильович. - Енкопрез виникає у дитини внаслідок стресу, при неврозах, психоемоційному перевантаженні, закріпах".
Якщо дитина не йде в туалет більше 32 годин протягом 3 місяців - це хронічний закріп.
"Закріп виникає, коли дитина стримує процес випорожнення. Кал накопичується, висихає, важче виходить. Дитина перестає контролювати процес дефекації, - каже лікар. - Стрес у дитини може викликати й зміна домашнього горщика на той, що в дитячому садочку. Вдома в неї був свій рідний, а в садочку вона бачить інший туалет, часто вимушена йти у нього в присутності інших діток. Їй так не зручно, тому простіше стриматися".
Першим кроком у лікуванні "ведмежої хвороби" є щира розмова з дитиною. Слід визначити проблеми, що її турбують: "Створити для неї комфортні умови життя. Слід підключити консультацію невропатолога. Можна принести з дому в садочок горщик".
Для лікування енкопрезу, коли причиною є закріпи, слід очистити пряму кишку від калових мас.
"Треба робити очисні клізми протягом місяця щоранку, - розповідає Гончарук. – Одночасно із очисними для закріплення треба проводити тренувальні клізми. Це коли дитині так же вводиться 300-400 мл води, і вона має походити втримуючи цю рідину. Так тренується сфінктерний апарат".
Важливим є дотримання послаблюючої дієти.
"Треба їсти овочеві салати, столовий буряк з олією, моркву зі сметаною, ківі, яблука, кисломолочні продукти. Небажано: макарони, мучне, солодощі, манну кашу, рис, - розповідає лікар.- Корисно вживати щодня в рівних пропорціях курагу, чорнослив і інжир. Для покращення кишково-шлункового тракту призначають препарати".
Позбутися енкопрезу можна щонайменше за місяць. Тривалість лікування залежить від ступеня важкості та тривалості захворювання.
Коментарі
1