Бійці з фронту повертаються злими та агресивними. Вони б'ють своїх дружин, кричать на рідних. Часто поведінка бійців неадекватна та непрогнозована. Вони навіть можуть брати рідних у полон. Про це кореспонденту Gazeta.ua розповіла сімейний психолог Людмила Євсєєва.
"Чоловіки, які приїхали із зони бойових дій часто кажуть дружинам: "Ти мене не розумієш". Закриваються в собі або починають пити. Такий стан в подальшому спричиняє нервові розлади, або фізичне насилля" - каже психолог.
Читайте також: Дружин вінницьких військових вчили жити заново
"Мій чоловік у АТО був рік. Постійно дзвонив. Казав, що сумує. Але, після того як приїхав додому, він змінився. Коли сварились, часто питала: "Ти хто?", "Що ти зробив із моїм коханим?" Перший тиждень дуже гостро реагував на дитячий плач. Кричав на дітей, виганяв з кімнати. Пояснювала дітям, що тато просто знервований, - розповідає жінка демобілізованого солдата Олена Мазур, - Постійно чоловіка підтримувала. Записала його на кілька психологічних гуртків. З часом ситуація стала кращою. Вчора почав робити ремонт та шукати роботу".
Міські жінки частіше розлучаються зі своїми чоловіками.
"2 % учасників АТО мають невиліковні розлади психіки - флешбеки. Чоловіки перебувають у надважкому стані, коли якась побутова ситуація нагадує їм війну. Подразником може стати найменший різкий звук. Зазвичай, у цьому стані хворий не усвідомлює, що робить. Тоді треба викликати міліцію або його побратимів, які б його заспокоїли", - додала психолог.
"Чоловік моєї подруги також служив у АТО. Якось на святі Нового року він взяв у заручники дітей. Все було нормально, слухали музику, веселилися. Коли почали бити куранти, на вулиці хтось зірвав петарду. Його неначе "переклинило". Почав кричати на дітей, загнав під стіл та обклав його подушками. Таке тривало 15 хвилин. Потім заспокоївся й не міг згадати навіщо це робив" - додає Олена.
Нагадаємо, на Вінниччині для демобілізованих солдатів пройде дводенний реабілітаційний проект. Психологи навчать їх позбуватися гніву на глині та папері.
Коментарі