"Ше-ва! Ше-ва!", - скандують вболівальники у фан-зоні на Хрещатику. На великому екрані, встановленому напроти метро Хрещатик, йде трансляция матча Україна-Швеция. Перед екраном -- тисячі вболівальників. Деякі сидять на тротуарах, настіливши на асфальт ковдри. Хлопець років 25 спостерігає за грою, вилізши на стовп ліхтаря. Кілька хвилин тому Андрій Шевченко забив другий гол у матчі. Вболівальники починають співати державний гімн, обіймаються та вимахують жовто-блакитними прапорами.
"Мама, два-один! – кричить у слухавку дівчина років 25 у вінку. На щоках намальовані державні прапори. На повторі показують, як президент Віктор Янукович радісно схоплюється з трибуни, побачивши гол.
"У-у-у! – невдоволено гудуть люди та свистять. Потім кричать:
"Україна!" - плескають у долоні. Після закінчення гри більшість глядачів йде з фан-зони. На асфальт залишаються порожні пластикові пляшки, паперові пакет из Мак-дональдса, та газети.
Анатолій Саєнко приїхав на гру з Кривого Рогу. Працював сантехніком, газозварювальником, останні два місяці сидить без роботи. Ночувати планує на залізничному вокзалі.
- По 35 гривен в мягком зале. Там диванчики на двоих, можно сидя поспать. Нормально! – знизує плечима. - Я вот песню написал. Называется "Подаруйте перемогу Україні"
Наспівує: "Слава Богу, дочекалися події/Євро-свято у футбольній Україні".
"Сегодня отнес эту песню на ICTV – может, в эфир запустят, - говорить він. На шиї у Анатолія на жовто-блакитній стрічці висить подушечка у формі серця, до неї прікріплена пластикова медаль з цифорою "1". Питаю, що це означає.
"Означает, что мы, болельщики, готовы сердце отдать за первое место! Наш флаг будет первым!" - тицяє великим пальцем правої руки в намальований на лобі жовто-блакитний прапор.
Через годину після гри до фан-зони заходять шведські вболівальники – їх кілька сотень. Николас из Ґетеборга фотографується з дніпропетровчанами Євгенієм і Русланом – вони працюють у Київі. Як пояснюють: "в рекламном бизнесе".
"Давай, братан, еще "ван"! - показує Ніколасу вказівний палець хлопець, що фотографує. Швед посміхається, киває. Хлопець робить ще один знімок.
"Шевченко – супер!" – виголошує Ніколас.
"Вот вам, шведы, и Полтава!" – сміється Євгеній. Тримає пластиковий бокал пива.
За кілька метрів футбольні фанати из Нідерландів охоче фотографуються з усіма бажаючими. На голландцях – однакові яскраво-помаранчеві костюми.
Біля намету з пивом та напоями, який стоїть на початку вул. Богдана Хмельницького, стоять Тейл з Нідерландів і киянин Ігор. Тейл у чорній футболці, на пояс пов'язав фанівську помаранчеву олімпійку. Ігор у футболці української збірної. Говорять про матч Нідерланди-Німеччина, що відбудеться 13 червня.
- Ю він, Холанд! – говорить Ігор.
- Але ж це Німеччина! – англійською відповідає Тейл.
- Ю він! – відмахується Ігор. Далі підбирає слова. - Олд Євро... Россия-Голландия... Бест гейм! Ай лав ит! (згадує матч Росія - Голандія, що відбувся на попередньому чемпіонаті Євро. Росія виграла з рахунком 3-1 – ред.)
- Гуд гейм! – погоджується Тейл. – Аршавін - о-о-о! – хитає він головою.
- Он подошел, говорит продавцу: "Водка!" и деньги тянет. Я ему объяснил, что водки тут нет. Разговорились, - розказує Ігор про знайомство з голандцем.
"Сьогодні шведи йшли маршем. В одному з будинків на Хрещатику теж живуть шведи - вони вивісили національний прапор. Як фанати його побачили – то це просто дійство було, вистава: ті їм щось кричать, ті дружньо їм відповідають. Ми вже тут сміялися, що вони кричать: "Сколько стоит там жилье?", а ті їм: "Очень дорого оно!". І стрибають від радощів і ті, і інші. І знаєте, скільки наших людей стояли там, знімали це все, і раділи за них? - розказує Олександр Даньков у наметовому містечку під Печерським судом.
Він – співробітник виконавчого секретаріату БЮТу, сьогодні чергує на території наметового містечка. Сидить у наметі з партійною символікою, перед ним стіл з листівками. На них - портрет екс-прем'єра Юлії Тимошенко та напис англійською "Звільніть Юлію".
"Люди бачать ту саму вільну Європу, ту саму демократію, і це добре. Один мені сьогодні говорив: "Скільки вже шведи тут – і жодної бійки!". В 1957 році в СРСР відбувся Всесвітній фестиваль молоді. І після цього фестивалю почалася так звана "відлига". Бо тоді приїхали іноземці, наші з ними поспілкувалися, і побачили, що рогів у них немає. І після цього владі гайки затягувати стало важче.
Біля столика зупиняються 50-річний Пітер та його син 17-річний Антон зі Швеції. Вони у фанівських футболках. Беруть в руки кілька листівок з написом "Free Yulia".
"Ми багато знаємо про справу Юлії Тимошенко – наше телебачення слідкує за ситуацією, - говорить Пітер англійською. – І це просто якесь божевілля. Але, насправді, все залежить від людей – вони мають прийняти рішення, що хочуть жити в країні без корупції. А щодо футболу – то Україна була сьогодні краща.
"У нас однакові кольори! – посміхається Антон. Торкається долонею своєї футболки. – Хай вам поталанить з цією справою! – киває на листівку з портретом екс-прем'єрки.
"І хай щастить проти Франції і Англії!" – додає Пітер.
О 1.30 на початку бульвара Тараса Шевченка стоять троє таксистів. До них підходять два шведа у футболках національної збірної, обидва з рюкзаками.
"Ехать надо? Куда?" – питає їх таксист у футболці і шортах.
"Отель "Ібіс", - відповідає вболівальник. Готель розташований за адресою бульвар Шевченка, 25.
"Файв хандрид!" (500 грн – ред.) – показує п'ятірню таксист.
"Файв? – дивується іноземець. – Ноу! - хитає головою.
Ідуть бульваром вгору.
Коментарі
75