Сьогодні, 1968 року, у рамках програми висадки людини на Місяць в Радянському союзі запустили космічний апарат "Зонд-5". Він вперше у світі облетів навколо супутника і повернувся на Землю.
Місія складалася з трьох етапів. На першому - станція разом з останньою сходинкою ракети-носія вивели на навколоземну орбіту. На другому - станція з проміжної орбіти здійснила політ до Місяця, обліт Місяця. Політ до Місяця з навколоземної орбіти здійснювався запуском останнього ступеня ракети через 67 хв після старту. Після досягнення розрахункової швидкості двигун автоматично вимкнувся, ступінь відокремилася, і станція попрямувала до Місяця.
Станція облетіла Місяць з мінімальним відстанню 1950 км від поверхні. Було вироблено фотографування поверхні Місяця.
Після обльоту Місяця станція попрямувала до Землі. Через помилки операторів вийшла з ладу від нагрівання гіроплатформа, відмовив так само і датчик орієнтації за зірками і Сонця. 21 вересня з відстані близько 90 тис. км Зонд-5 сфотографував Землю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Подорож у міжзоряний простір: 41 рік тому запустили апарат "Вояджер-1"
На третьому етапі польоту спусковий апарат відокремився від станції і увійшов в щільні шари атмосфери по балістичній траєкторії. Спусковий апарат приводнився 21 жовтня в Індійському океані.

"Зонд-5" мав лише чотири завдання:
1. Відпрацювати польот космічного корабля по трасі Земля - Місяць - Земля з поверненням на Землю.
2. Відпрацювати системи керованого спуску при вході в атмосферу Землі з другою космічною швидкістю.
3. Відпрацювати в льотних умовах аеродинамічну форму і характеристики СА.
4. Біологічні дослідження: на борту станції знаходилися тварини і рослини: середньоазіатські черепахи, мухи дрозофіли, бактерії, рослини, жуки-хрущаки.

Космічний корабель "Супутник-5" із собаками Білка і Стрілка 19 серпня 1960 року відправили на орбіту із полігону Байконур в Казахстані. Це був перший космічний апарату, який повернувся назад на Землю. Посилати в космос людину боялися без уявлення про вплив факторів, які виникають у невагомості. Дослідження планувалося проводити на мавпах і собаках. Але виявилося, що мавпи не підходять – вони занадто примхливі, важко піддаються дресируванню.
Коментарі