6 лютого 1996 року над антарктичною станцією "Академік Вернадськи" підняли жовто-блакитний прапор. Станцію Велика Британія передала Україні.
"До кінця зимівлі вітер так витріпав прапор, що він зменшився приблизно втричі. Отож наступна експедиція привезла нове полотнище",- розповідає Геннадій Міліневський. Він - керівник команди зимівників, яка приймала станцію.
Зараз прапор встановлений над головною будівлею станції. Раніше - на скелі.
"О 18.45 бейз-командер станції "Фарадей" Данкан Хейг зняв британський прапор, а я підняв прапор України. Бейз-командер "Фарадея" жартома натякнув про символічну оплату за станцію. У мене саме були британські гроші, адже в Антарктиду ми діставалися через Британію та Фолклендські острови. Я дістав монету в один фунт і віддав Хейгу. Він вмить побіг до майстерні, вхопив інструменти і тут же "вмурував" ту монету у стільницю бару "Фарадей"", – продовжує Геннадій Міліневський.
Напередодні цієї події британська команда залишила свої підписи у станційному щоденнику. Цим вони зафіксували останню зимівлю на "Фарадеї".
За словами науковця, після цього був останній фуршет у барі "Фарадей".
"За кілька годин я записав у своєму щоденнику: "Сталося! Україна стала Антарктичною державою. Результат двох років роботи, нервів і здоров'я завершений успішно", - каже вчений.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антарктичну станцію "Академік Вернадський" модернізують
Перші українські науковці прибули на станцію 25 листопада 1995-го. 7 лютого до них приєдналася друга частина команди. Відтак 12 зимівників почали першу Українську антарктичну експедицію.
Наукова база на Аргентинських островах поблизу Антарктичного півострова була заснована під час британської експедиції на Землю Грейама в 1934-1937 роках. 1947-го англійці вирішили заснувати повноцінну цілорічну метеорологічну станцію. Станція була названа базою "F", а в 1977 році була перейменована в станцію "Фарадей".
Коментарі