Українська вчена Марина В'язкова отримала міжнародну "Премію Салема 2016" з математики. Щороку її вручають за результати досліджень в сфері наукових інтересів Рафаеля Салема - у теорії рядів Фур'є.
- Найщільніше розташування куль у просторі легко зрозуміти на прикладі ящика із невеликим м'ячами однакового радіуса. Скільки у ящик їх влізе, залежить від розмірів як ящика, так і м'ячів. Мені треба було знайти залежність між об'ємом коробки і кількістю куль. Але обчислення здійснювала для 8 і 24-вимірного простору, - каже Gazeta.ua В'язкова.
Над вирішенням цієї задачі вчені працювали кілька століть. Раніше її вдалося вирішити тільки для просторів із трьома та менше вимірами.
- Я працювала над цим два роки. Приходила щодня на роботу, брала аркуш, ручку, сиділа й думала. Про проблему пакування куль у математиці мені розповів мій колега Андрій Бондаренко. Взагалі цю задачу вирішували у 1960-х роках, але не могли довести, що цей підхід не реально покращити. Я це зробила. Спочатку працювала сама, потім — із чотирма колегами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Графолог розповів, які пізнати характер за почерком
Вперше проблема найбільш ефективного розташування куль в 3-вимірному просторі виникла 1611 року. Її поставив і не міг розв'язати німецький філософ Йоганн Кеплер. Задачу хотіли вирішити для компактного розташування гарматних ядер на військових кораблях.
Коментарі
1