17-річний Олександр Марчук став призером Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму в категорії "Ресурси енергозбереження".
Він змайстрував сонячний колектор. Навчається в 11 класі у селі Привітне Локачинського району Волинської області. Майже 3 місяці працював над пристроєм у Будинку школяра. Там з 8 класу відвідує гурток технічної творчості.
"Для створення пристрою використали підручні матеріали. Щоб зробити головну частину колектора - абсорбер, зварювали латунні трубки. Зварену конструкцію вклали у дерев'яну коробку. Ящик теплоізолювали мінеральною ватою. Абсорбер помістили на дні рами трубками догори. Колектор накрили листом скла, стики загерметизували герметиком. Накопичувальним баком став газовий балон. Його пофарбували у чорний колір, щоб він краще притягував тепло. Рама колектора — 2 квадратні метри. Сам пристрій важить 50 кілограмів. Газовий балон вміщає до 40 літрів води. Але потужності абсорбера вистачить, щоб нагріти від 100 до 200 літрів", - розповідає Gazeta.ua розробник Олександр Марчук.
Пристрій використовує енергію сонця. Саме вона перетворюється у тепло для нагрівання води.
На розробку витратили 3,5 тисячі гривень. Заводський колекторо коштує 42 тисячі гривень
"Від сонця в абсорбері нагрівається вода. Відбувається перетворення сонячної енергії у теплову. Рідина нагрівається і піднімається доверху. Гаряча вода надходить у теплообмінник, встановлений у накопичувальному баці. Охолоджуючись, вода віддає своє тепло холодній воді у баці. Далі вона переміщається вниз і вже охолодженою спускається назад в абсорбер. Де знову нагрівається. Виходить така кругова система нагрівання води. Нагріта вода відбирається через вихідний отвір у верхній частині баку", - пояснює школяр.
Наразі розробники працюють над вдосконаленням власноруч змайстрованого колектора.
"У нашій місцевості буває град. Скло у рамі може побитися. Щоб цього не сталося, його можна замінити протиударним склом або сконструювати засоби захисту для звичайного скла, Також можна утеплити або замінити труби і бак, щоб вода якомога довше залишалася теплою, - додає Олександр Марчук.
Сконструйований пристрій нічим не поступається заводській моделі. Натомість у декілька разів дешевший. Розробка обійшлася у 3,5 тис. грн. На ринку колектор коштує майже 45 тис. грн.
Сонячна енергія – безкоштовна. 6-7 місяців у році можна отримувати теплу воду для господарських потреб. А в інші місяці – ще й допомагати системі опалення.
Патент виробу — річ не з дешевих
"Пристрій найкраще працює у спекотні літні дні. Він нагріває воду до 70 градусів. Колектор можна встановити, замість звичайного бойлера. Гаряча вода подаватиметься в душ чи на кухню. Якщо допрацювати систему і встановити двигуни для викачування води, то можна обігрівати помешкання або теплиці. Щоб користуватися колектором взимку, систему потрібно заповнити рідиною, яка не замерзатиме, - антифризом", - пояснює Gazeta.ua наставник школяра Юрій Купріюк. Він викладає трудове навчання у місцевій школі. 15 років веде гурток технічної творчості у Будинку школяра. Під його керівництвом учні створили пристрій для вимірювання побутового шуму, безшумний термоелектричний холодильник, апарат вимірювання глюкози в крові. Вони також ставали призерами обласних та всеукраїнських конкурсів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український хімік створює екологічні джерела освітлення в Швеції
Користь від пристрою буде, якщо запатентувати винахід. Це можливо, можливо, але це складно. Бюрократична тяганина займає багато часу, кажуть розробники. Крім того, патент обійдеться у чималу суму.
"Отримати патент - річ не з дешевих. На колектор ми використали менше грошей, ніж обійдеться його патент. А бюрократична тяганина може затягнутися на кілька років. Користь від патенту буде тоді, якщо цей винахід хтось придбає і запустить у виробництво. Тоді розробникам надходять відсотки від кожного використаного пристрою", - каже Юрій Купріюк.
Школяр з Андорри 18-річний Давід Агілар зробив собі роботизований протез з деталей конструктора Lego. Відео з результатами роботи юнак виклав на своєму каналі в YouTube. Девід закінчує школу з технічним ухилом. Він народився з недорозвиненою правою рукою і дуже хотів виправити цей недолік.
Коментарі