11 років тому с китайського космодрому Січан в провінції Січуань за допомогою ракети-носія Чанчжен-3А запустили автоматичну міжпланетну станцію Чан'е-1 призначену для дослідження Місяця. Станцію назвали на честь богині з китайської міфології.
Апарат виконав кілька завдань. Зокрема, побудував тривимірну топографічну карту Місяця - для наукових цілей та для визначення місця посадок майбутніх апаратів. Склав карту розподілу хімічних елементів типу титану і заліза. Необхідні для оцінки можливості промислової розробки родовищ. Пристрій провів оцінку глибинного розподілу елементів за допомогою мікрохвильового випромінювання.

Запуск Чан'е-1 став початком першого ступеня китайської програми дослідження Місяця, яка передбачала вивчення Місяця за допомогою роботів, польотів космонавтів і будівництво місячної бази. Витрати цього етапу склали $150-180 млн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені відправили в атмосферу Сонця унікальний зонд
За допомогою станції провели ряд наукових експериментів. На Землю передали інформацію загальним обсягом 1,37 терабайти, що дозволило вперше створити повну об'ємну карту Місяця.
1 березня 2009 року АМС Чан'е-1 закінчила програму досліджень. Її знищили за допомогою жорсткої посадки на Місяць.
15 вересня 1968 року, у рамках програми висадки людини на Місяць в Радянському союзі запустили космічний апарат "Зонд-5". Він вперше у світі облетів навколо супутника і повернувся на Землю.
Коментарі