Часто діти вдаються до істерики. Її супроводжує крик, сльози чи навіть биття головою об стінку. Фахівці кажуть, щоб допомогти дитині - треба зрозуміти причину таких дій.
"Дитячі істерики – це важкий період у житті батьків. Головне - навчитися контролювати цей процес і не дати дитині перетворити істерику у засіб маніпуляції дорослими", - розповідає Gazeta.ua психолог Наталія Носаль.
Що таке істерика у дитини?
- Дитяча істерика - це сильний емоційний сплеск. Його супроводжує роздратування, гнів, агресія, гучний крик, плач. Часто діти можуть падати на підлогу, бити руками чи ногами. Водночас вони фактично не відчувають болю.
Чому вона починається?
- Дітям не завжди вдається контролювати свої емоції. Особливо це стосується дітей дошкільного віку. Часто істерика починається на батьківську відмову щось купити, дати чи зробити. Дитина звикла, що від народження її потреби задовольняли. А тут цього немає. Отже починаються протести зі сльозами, криками чи тупанням ногами. З часом дитина звикне до заборон та "ні". Батькам головне не піддаватися на ці істерики і не дозволяти маніпулювати собою.
Чи відрізняються істерики у дітей різного віку?
- Дитячі істерики "дорослішають" разом із дитиною. У дітей від одного року істерики виникають через перевтому чи перенапруження. У два роки вони перетворюються на спосіб маніпулювання. У три роки дитина таким чином намагається обстояти власну думку перед дорослим. Ближче до п'яти років діти стають кмітливішими. Якщо мама не дозволила, то дозволить тато. Тому у вихованні дітей треба дотримуватися єдності.
Що варто робити чи не варто робити батькам, коли у дитини почалася істерика?
- Найголовніше - зберігайте спокій. В жодному разі не можна давати волю власним емоціям. Подвійна істерика ні до чого хорошого не призведе. Роздратування проблем не вирішить. Крім того, залишайтеся при своїй думці. Дайте дитині зрозуміти, що ваше "ні" на "так" не перетвориться. Варто бути терпеливим і за деякий час дитячі істерики зведуться до мінімуму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 порад, як привчити дитину до самостійності
Як заспокоїти дитину?
- Перш за все обійміть дитину, поцілуйте. Перечекайте, доки емоції вщухнуть. Також можна залишити дитину саму в кімнаті. Головне, щоб приміщення було добре освітлене. В іншому випадку дитина може налякатися. Коли дитина залишиться сама, вона зрозуміє, що на її крики ніхто не реагує. Тому вона заспокоїться.
А якщо істерика почалася у людному місці - у магазині чи парку, до прикладу?
- Якщо неприємна ситуація виникла у магазині, коли ви не хочете купити дитині бажане, виведіть її з магазину. Не кричіть, не бийте дитину привселюдно. Виведіть на вулиці, пригорніть і вона заспокоїться. Головне, не йдіть на поступки і не соромтеся дитячої істерики. Подібне може статися будь з ким.
Коли варто звертатися за допомогою до лікарів чи психологів?
- Такі випадки скоріше рідкість. Утім, якщо попри ваші зусилля істерики стають інтенсивнішими і тривалими, варто йти до спеціалістів. Часто істерики призводять до страхів чи кошмарів, а то й головних болей та млявості. У такому випадку без допомоги фахівців не обійтися.
До чого це може призвести?
- Найчастіше - це неврологічні порушення у дітей.
Коментарі