
Найшвидша наземна тварина у світі - гепард - під загрозою вимирання. Науковці із Зоологічного центру Лондона б'ють на сполох. Підрахували, що в дикій природі залишилися 7100 гепардів.
Лише в Зімбабве популяція гепардів за 16 років зменшилася з 1200 до 170 тварин. Наголошують, в Азії гепарди майже знищені. В Ірані живе близько 50 тварин, решта - на території шести країн на півдні Африки.
Загалом, чисельність хижаків скоротилася на 70-90%. А площа ареалу їх проживання - на 91%. Учені побоюються, що з такими темпами найближчим часом гепарди взагалі зникнуть.
За словами дослідників, довгий час ніхто не помічав проблем, з якими стикається хижак.
"З огляду на прихований характер цієї невловимої кішки, вкрай складно спостерігати за ними. Через це на їхні проблеми звертали замало уваги. Наше дослідження показує, через необхідність підтримувати великий ареал проживання та через безліч інших загроз, гепарди стали більш уразливі для вимирання, ніж ми вважали раніше", - розповідає Сара Дюран із Зоологічного товариства Лондона.
Висновки вчених були опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, інформує BBC.
У зменшенні популяції найшвидших тварин учені вбачають кілька причин, винуватцем яких є людина.
По-перше, зменшення площі середовища існування. Близько 77% земель, необхідних для існування гепардів, розташовані за межами охоронюваних природних територій. Для комфортного проживання гепардам потрібні великі території, які починають захоплювати люди. Вони витісняють тварин, скорочують їх кормову базу та вбивають на полюванні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, яких тварин не стане на Землі через 80 років
За словами вчених, тих охоронюваних територій, які населяють кішки, недостатньо для їхньої безпеки. Тому необхідно створити мережу заповідних і захищених земель для них.
По-друге, - контрабанда кошенят. Дитинчата гепардів користуються великим попитом у країнах Перської затоки. Коштують там до $10 тис. на чорному ринку. За даними Фонду зі збереження гепардів, за останні 10 років близько 1,2 тис. кошенят вивезли з Африки. І майже 85% із них загинули під час перевезення.
Автори доповіді закликали терміново перевести цей вид із категорії уразливих до таких, що перебувають під загрозою зникнення. Вчені розробляють план із порятунку гепардів.
По-третє, низька народжуваність. Зоологи виявили, самки гепарда приводять кошенят значно рідше, ніж інші кішки. А 70% кошенят гине від різних хвороб та інших хижаків. Помітили, часто леви відбирають вбиту самками гепардів здобич. Тим самим змушують їх голодувати.
Також стрімко скорочують чисельність гепардів браконьєри.
Гепард - найшвидша тварина на суші. Може розганятись до 120 км/год.
За даними зоологів, раніше гепарди жили і на Кавказі, і на побережжі Каспійського й Аральського морів.
Коментарі