Астрономи вперше знайшли в кульовому скупченні неактивну чорну діру зоряної маси. Вважалося, що більшість чорних дір повинна була зникнути з кульових скупчень за короткий час. Адже вони дуже швидко стають наймасивнішими об'єктами в системі і викидаються назовні.
Про відкриття повідомляється на сайті European Souther Observatory. Зазначається, що воно дає нову інформацію про зоряні скупчення цього класу, чорні діри і походження подій, що супроводжуються випромінюванням гравітаційних хвиль.
Кульові скупчення зірок є гігантськими кулями з тисяч зірок, які обертаються навколо більшості галактик Всесвіту. Вони є одними з найдавніших зоряних систем, що відомі ученим. Формувалися приблизно тоді, коли формувалися і починали рости перші галактики Всесвіту. На разі астрономам відомо близько 150 кульових скупчень зірок у нашій галактиці Чумацький шлях.
У новій роботі дослідники на чолі з Бенджаміном Гизерсом вивчили одне з таких кульових скупчень під назвою NGC 3201. Воно розташоване на небі в південному сузір'ї Вітрила. Спостерігаючи це скупчення за допомогою великого телескопа, вчені звернули увагу на те, що одна з зірок скупчення рухається вперед-назад зі швидкістю близько декілька сотень тисяч кілометрів на годину з періодом 167 діб. Розрахунки, проведені командою, показали, що причиною цього незвичайного руху може бути лише невидимий об'єкт масою близько 4 мас Сонця – тобто, чорна діра зоряних мас. Точніші значення мас, розраховані авторами, становлять 0,8 маси Сонця для зірки і 4,36 маси Сонця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали, як чорна діра поглинає галактику
Надмасивна чорна діра з'явилася через 690 млн років після Великого вибуху.
Маса небесного тіла складає близько 800 млн мас Сонця, пише korrespondent.
Науковці виявили чорну діру в галактиці J1342 + 0928 в сузір'ї Волопаса. У зв'язку зі зміщенням чорну діру бачать такою, якою вона була понад 13 млрд років тому.
Коментарі