За підвищені пенсії людям, які боролися і постраждали за свободу України у ХХ ст., у першому читанні проголосували 299 депутатів.
Про це повідомляє народний депутат і колишній очільник Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, ініціатор законопроєкту, передає Gazeta.ua.
Серед авторів законопроєкту – 39 депутатів з усіх фракцій, крім однієї.
"Нарешті ми почали шлях до відновлення не лише історичної, але соціальної справедливості щодо людей, завдяки яким Україна здобула незалежність. Нині Верховна Рада підтримала в першому читанні проєкт закону 8032 "Про внесення змін до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (щодо борців за незалежність України у XX столітті)", – сказав В'ятрович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд затвердив "бюджет для перемоги" на 2023 рік – Шмигаль
2015 року в рамках декомунізації ухвалили Закон "Про правовий статус і вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті", який визначив їхнє місце в історії. Але питання їхнього належного соціального захисту залишалося невирішеним.
"У часи СРСР навіть вийшовши з місць позбавлення волі, ці люди були позбавлені гідної роботи й зарплати, а отже, отримали мізерні пенсії. У той час як пенсії їхніх катів – колишніх суддів, прокурорів, працівників КГБ, МВД – є значно вищими", – говорить нардеп.
Законопроєктом пропонують внести зміни до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", поширивши його дію на громадян України, які відповідають одночасно трьом критеріям.
По-перше, відповідно до Закону "Про правовий статус і вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті" такі люди повинні мати статус борців за незалежність України у XX ст.
По-друге, відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років" вони зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі позбавлення волі (ув'язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу. Тобто йдеться саме про політв'язнів.
І по-третє, ці особи мають бути реабілітованими у встановленому законом порядку.
У рамках декомунізації Україна оновила процедуру реабілітації, скасувавши старі радянські обмеження. Репресовані, які раніше не могли бути реабілітованими через застарілі норми закону, з 2018-го мають на це право.
"Сподіваюся, незабаром закон ухвалять і борці за незалежність почнуть отримувати належну їм допомогу від держави, яка незалежна саме завдяки їм. Певен, що попри додаткові витрати, це зробить Україну не біднішою, а сильнішою", – підкреслив В'ятрович.
Законопроєкт №8032 зробить цілісним комплекс заходів з боку держави з метою відновлення соціальної та історичної справедливості щодо борців за незалежність України.
Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2023 рік. За головний кошторис країни у другому читанні й загалом проголосували 295 народних депутатів.
Український уряд покращив прогноз зростання зарплат. У проєкт державного бюджету на 2023-й до другого читання заклали очікування збільшення на 1,4%. Про це йдеться в пояснювальній записці до проєкту держбюджету. Кабмін очікує, що середньомісячна номінальна заробітна плата працівників, брутто, 2022 року становитиме 14 025 грн і майже не зміниться порівняно з 2021-м – 14 014 грн.
Коментарі