Нинішнє стрімке знецінення гривні підготовлено українською владою протягом останніх восьми років, переконаний економіст Віктор Лисицький. Про це він заявив у коментарі для Gazeta.ua
"У 2006-2013 роках ми витратили на світових ринках на 72 мільярди доларів більше, ніж заробили, - зазначає експерт. - Для України — це шалена сума, приблизно 40 відсотків ВВП. За правління Януковича більше грошей залучали не за рахунок кредитів Міжнародного валютного фонду, а брали у будь-кого. МВФ ще років 15 тому схиляв нас до переходу на вільне курсоутворення. І у нього на це були підстави. Бо за кілька десятків років він кредитував десятки країн і добре знав, чим закінчується адміністрування курсу валют. Наші керівники ігнорували ці рекомендації".
Нині українці стали жертвами недолугого керування економікою протягом останніх восьми років, вважає фахівець.
"У Польщі була схожа ситуація у другій половині 1990-х, - каже економіст. - Поляки тоді також не погодилися відразу переходити на вільне курсоутворення. Але запровадили на 5-6 років повзучий курс. Зміст його такий. Якщо, наприклад, долар коштував 4 злотих і 10 грошей, та щомісяці до курсу додавали по 10 грошей. Тобто відбувалася планова девальвація. Широкі маси трудящих були більш-менш спокійні, бо знали, що обвалу національної валюти не буде. Бізнес міг складати плани на кілька місяців наперед. А потім вони перейшли на ринковий курс".
Нинішні українські можновладці пробують вирішити проблему, яка склалася давно, зауважує експерт.
"За нинішній курс валют повинна відповісти влада попередників, - упевнений фахывець. - До того ж наші експортери — металурги і аграрії — заробили непогані гроші на зовнішніх ринках. Але ці кошти в нашій економіці непомітні. Бо їх власники чекають, коли курс долара підніметься. Минулорічний баланс зовнішньої торгівлі значно кращий, ніж попередні. За суворих заходів НБУ він зменшився практично втричі — до 5 мільярдів доларів. Нині Нацбанк намагається підштовхнути експортерів до продажу валюти. Але вони опираються".
На думку економіста, не завжди фахово діє і нинішній уряд.
"Хоча він намагається запустити реформи, але бізнес у них не вірить. Іде потужна критика на адресу урядовців. Бо часто обіцяють одне, а роблять інше. Скажімо, обіцяли з 22 податків залишити 9, але податковий тягар не зменшується. Замість того, щоб дати бізнесу чіткі сигнали, уряд займається бозна-чим. Наприклад, збирається порізати пенсії пільговикам. Це повна дурня. Ось аграрії демонструють в останні роки гарні результати. Значить, гроші у них є. Треба лише показати їм можливості розширення бізнесу, застосування своїх конкурентних переваг тощо. Замість цього чуємо розмови "взагалі". Від них бізнес плюється і згортається", - каже Віктор Лисицький.
Коментарі
5