Нацбанк не зможе втримати курс гривні.
Про це у коментарі Gazeta.ua сказав колишній міністр економіки Володимир Лановий.
"В нас була два місяці фіксація курсу. Це робилося для того, щоб в усіх склалася ілюзія, що є валютна стабільність і на вибори треба йти голосувати за цю владу. Тепер ми отримали вже нестримне падіння", - зазначив експерт.
За словами Ланового в Україні діє "маховик девальвації". "Це коли суб'єкти управління дали сигнали людям, підприємствам, банкам, що курс не буде стабільним і буде падати. Це маховик запущений ще з лютого-березня", - сказав економіст.
На думку екс-міністра, Нацбанк не повинен вигадувати курс на певній позначці.
"Потрібно досягти стабільного, врівноваженого значення, а не просто вигаданого на якійсь позначці. Повинна бути врахована динаміка рівноваги попиту і пропозицій на валютні ресурси. Нацбанк бере в цьому участь зі сторони гривні. Він має відповідати за те, як він управляє грошовою системою, і як він сприяє сталості грошових ринків. Але уряд також впливає на стабільність і збалансованість валютного ринку надходженням валюти в Україну, підтримкою експорту, обмеженням імпорту, залученням іноземних інвестицій. Уряд і Національний банк мають діяти спільно", - зауважив економіст.
За словами Ланового, Нацбанк мусить разом з Кабміном провести реформи для досягнення стабільного курсу гривні.
"Короткострокові, адміністративні, ручні, бюрократичні втручання у процес формування валютного курсу, які продемонстрували нам уряд і Нацбанк у минулі місяці, не дає нам надії на те, що через місяць чи через два буде досягнуте якесь інше становище", - зазначив експерт.
"Ми маємо зупинити рефінансування банків з боку НБУ. Адже це насправді призводить до руйнування всієї грошової системи. Потрібно надати грошовому ринку самому встановлювати попит і пропозицію на міжбанківські та господарські кредити", - додав екс-міністр.
На переконання Ланового потрібно зупинити заборони на валютну конвертацію "Якщо ми забороняємо конвертацію валюти в гривню, значить вона є неповноцінною грошовою одиницею, фактично перестає бути грошима. І це призводить до того, що люди не купують гривню, не продають долари", - пояснив економіст.
Нагадаємо, що банкіри і Нацбанк домовилися утримувати курс на рівні 15-16 гривень щодо долара.
Коментарі
1