Для фізичних осіб можуть бути встановлені обмеження на продаж земельних ділянок, а для юридичних осіб - на оренду землі.
Відповідний законопроект оприлюднило Державне агентство земельних ресурсів, пише "Комерсант-Україна" у публікації "Спекуляции лишатся благодатной почвы".
Згідно з документом, фізичним особам заборонять володіти більш ніж 100 га землі. Фізособи не матимуть пріоритетне право на купівлю земель, яке буде у держави, місцевих органів влади та Земельного банку. Щоб придбати ділянку, фізособи повинні бути зареєстровані в населеному пункті, розміщеному в радіусі 20 км від ділянки. А для того, щоб зареєструвати заявку на сайті Держзему, вони повинні подати податкову декларацію і отримати безкоштовну довідку про непорушення переважного права на придбання ділянки. У попередній версії законопроекту необхідно було ще отримання дозволу Держзему.
При повторному відчуженні ділянок діятиме диференційована ставка держмита на посвідчення договорів купівлі-продажу. У перший рік відчуження землі доведеться заплатити 100% від її нормативної грошової оцінки (середній норматив - 20 тис. грн/га), з другого по десятий рік плата буде знижуватися на 10 процентних пунктів - з 90% до 10% від нормативу. Початкове завірення договору купівлі-продажу коштуватиме не 1% від суми договору, а 1% від оціночної вартості землі.
Юридичні особи, яким з 1 січня 2016 року дозволена лише оренда ділянок, обмежать навіть за площею орендованої землі - 20% площ сільгоспугідь району та 100 тис. га по всій країні.
У разі закінчення договору оренди орендодавець не зможе перешкодити збору врожаю, а при нанесенні збитку буде компенсувати упущену вигоду в п'ятикратному розмірі.
Проте в законопроекті вже немає норм про перегляд ставок оренди (про підвищення мінімальної планки до 3%) та введення збору на розвиток інфраструктури сільських територій в 1% від нормативної оцінки землі. Ці пропозиції будуть включені в окремий законопроект.
Коментарі
3