Ексклюзиви
пʼятниця, 06 квітня 2018 16:11

У разі перегляду методики "Роттердам+" ціна вугілля залежатиме від спекулятивних коливань на світових ринках - експерт

У разі перегляду методики "Роттердам+" ціна вугілля залежатиме від спекулятивних коливань на світових ринках - експерт
Директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев заявив, що незважаючи на недоліки методики розрахунку формули "Роттердам+", відмовлятися від неї і повертати ручне цінове регулювання не варто. Фото: НТЦ "Психея"

У разі перегляду формули "Роттердам плюс" і відмови від 12-місячного лага при розрахунку, ціни на вугілля залежатимуть від спекулятивних стрибків цін на світових ринках. Таку думку озвучив експерт, директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, коментуючи нібито високу ціну на вугілля в тарифі ТЕС.

За його словами, в останні роки світовий ринок вугілля зростав, зараз йде традиційне для весни тимчасове зниження (завершено опалювальний сезон). Якщо ціна вугілля за формулою розраховується як середня за 12 місяців, то, природно, подібні коливання на світових ринках (як вгору, так і вниз) згладжуються і не відображаються на ціні вугілля в Україні. Тому порівнювати ціну вугілля в тарифі з поточною вартістю невірно.

"Безумовно, формула показувала менші цифри, коли зростав ринок, це в 2015-2016-х роках було, і 12-місячний лаг тоді був вигідний тим, хто купував вугілля. Зараз середня ціна енергетичного вугілля (ціна за формулою) вища, ніж спотова ціна на ринках. Але ця ціна зрозуміла, передбачувана, прогнозована. Якщо відмовитися від лага в 12 місяців, ми отримаємо проблему - будемо залежати від спекулятивних коливань на ринках, тобто, будемо з вугіллям ще й інфляцію імпортувати", - зазначив Геннадій Рябцев.

Експерт нагадав, що формула "Роттердам+" припинить свою дію 2019 року, після того, як вступить в силу закон "Про ринок електроенергії". "До запуску ринку електроенергії формула діє, і міняти її зараз немає сенсу. Адже на підставі формули вже визначено структуру палива компаній генерації, розраховано динаміку виробництва електроенергії відповідно до прогнозного балансу", - зазначив Геннадій Рябцев.

Експерт підкреслив, що незважаючи на недоліки методики розрахунку формули "Роттердам+", відмовлятися від неї і повертати ручне цінове регулювання не варто. "Формула в будь-якому випадку краще, ніж ручне врегулювання і відсутність будь-яких ринкових методик - це те, що ми спостерігали до введення в дію Роттердам+. АМКУ і Державна регуляторна служба, і Мінекономіки раніше наполягали на формулі ціноутворення для вугілля, тепер така формула є", - повідомив експерт.

Як раніше повідомлялося, експерти відзначали, що методика "Роттердам+" довгий час грала на руку споживачам, які платили за електроенергію за тарифами, де вугілля враховувалося за минулорічними - більш низькими цінами. Це стримувало зростання тарифів на електроенергію.

Нагадаємо, за даними НКРЕКП, формула "Роттердам+" не впливає на тарифи для населення. Голова Комісії Дмитро Вовк поінформував, що в Україні сьогодні встановлені одні з найнижчих в Європі тарифів на електроенергію для населення і промисловості.

Зараз ви читаєте новину «У разі перегляду методики "Роттердам+" ціна вугілля залежатиме від спекулятивних коливань на світових ринках - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути