"Газпром" може оскаржити у міжнародному арбітражі відмову України оплачувати штраф за недобір газу, і українська сторона повинна бути до цього зазделегідь готовою.
Про це в інтерв'ю журналістам заявив юрист, колишній перший заступник міністра юстиції України Євген Корнійчук.
"У тому, що "Газпром" досі не подавав українській стороні такий позов, можливо, і є певне політичне підгрунтя, але Україна повинна бути готовою до такого удару найближчим часом на всі 100%", - зазначив він.
На думку експерта, заяви керівництва "Газпрому" свідчать про те, що російська сторона не готова до діалогу про зміну контракту на поставки газу в Україну і від своїх штрафних вимог відступати не має наміру.
Корнійчук також вважає, що підготовка до арбітражу повинна пройти на урядовому рівні.
"Ніхто не розглядатиме "Нафтогаз" як окремий від держави суб'єкт - відповідачем виступатиме і український уряд. Завдання Кабміну – правильно організувати цю роботу, вивчити позитивний досвід інших європейських держав, в тому числі Польщі, якій торік вдалося знизити ціну газу більш як на 10%, а також яскраві приклади Італії та Німеччини", - заявив юрист.
Експерт вважає, що вихід на міжнародний арбітраж дасть змогу українській стороні поліпшити умови газового контракту.
"Арбітраж, як правило, стає на бік відповідача. Більше того не варто забувати, що у України вже є позитивний досвід у кількох судових процесах з "Монегаск де Реас-сюранс", донькою "Газпрому", в судах Нью-Йорка. Тому, при грамотній підготовці, шанси виграти ще один суд дуже високі", - підкреслив Корнійчук.
Нагадаємо, 2010 року італійська компанія Edison домоглася від "Газпрому" поступок на загальну суму 200 млн євро. У 2011 році німецький E. ON виграв суд проти "Газпрому", в який він звернувся для перегляду вартості газу і зміни формули її розрахунку. У 2012 році нафтогазова компанія Польщі PGNi за допомогою Стокгольмського арбітражного суду знизила вартість блакитного палива більш як на 10%. 14 лютого "Газпром" знову нагадав НАК "Нафтогаз України" про необхідність сплатити рахунок на 7 млрд доларів за недобір газу у 2012 році.
Коментарі
50