Інфляція в Україні буде поступово сповільнюватися у 2023 році.
Вона залишатиметься відносно високою – на рівні близько 20%. Про це повідомив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук під час онлайн-конференції.
"Наш останній прогноз передбачає, що цього року ціни зростуть приблизно на 30%, наступного року інфляція буде поступово сповільнюватися, але залишатиметься відносно високою - близько 20%. Якщо говорити про ризики для такого прогнозу, то для поточного року ми бачимо ризики в бік зниження цього показника", - сказав Ніколайчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Споживчий кошик" українця зміниться в ціні до кінця року
Скоріш за все прогноз інфляції буде переглянутий у бік зниження, але не суттєво.
"Перш за все це пов'язано з поліпшенням ситуації з постачанням овочів і фруктів, Логістика трохи налагоджується. Також ми бачимо, що ціни на паливо знизилися трохи швидше, порівняно з липневими очікуваннями, через налагодження логістики. Крім того, ситуація з відкриттям портів Чорного моря для зернового коридору теж дає нам підстави очікувати, що у нас не буде значних коливань курсових і, відповідно, з боку цього фактора вплив теж буде досить стриманим", - зазначив заступник голови НБУ.
У наступному році, підкреслив Ніколайчук, основним дезінфляційним фактором буде поліпшення здатності українського бізнесу нарощувати виробництво сільськогосподарської продукції. Покращиться логістика.
"Через війну погіршилася здатність виробляти та поставляти продукцію на ринки, плюс курсовий фактор внаслідок емісії, величезного дефіциту бюджету. На наступний рік ми очікуємо уповільнення інфляції, але повернутися відразу з 30% до мети в 5% - це нереалістично. Інфляція - це інерційний процес, і багато наслідків війни, які відбиваються на інфляційних процесах, вони розтягнуті в часі. І якраз їх ефекти ми будемо відчувати в наступному рік", - спрогнозував заступник голови Національного банку.
У серпні споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 23,8%, у липні цей показник становив 22,2%. У місячному вимірі ціни в Україні зросли на 1,1%. Про це повідомив Національний банк.
Темпи зростання цін на непродовольчі товари зросли у серпні в річному вираженні до 16,7%.
Це зумовлено липневим коригуванням офіційного курсу гривні та обмеженим постачанням нових партій товарів, значними логістичними витратами бізнесу, вичерпанням запасів і погіршенням девальваційних очікувань.
Коментарі