Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обмежила зростання тарифів на "світло".
Проте в уряді розглядається кілька різних концепцій лібералізації ринку електроенергії й найрадикальніша з них передбачає встановлення повністю ринкових цін. Внаслідок цього тарифи на електроенергію можуть зрости у чотири рази. Про це в інтерв'ю "Апострофу" повідомив радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.
Інші, уточнив він, є різноманітними графіками підвищення цін з метою пом'якшення економічних наслідків для споживачів.
Він зазначив, що, швидше за все, навесні одну з цих стратегій доведеться затвердити, інакше кризу в енергетиці подолати не вдасться.
"І чим радикальніший варіант буде прийнятий, тим швидше в ринок прийдуть інвестиції", – припускає Бойко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про відключення світла попереджатимуть по-новому: що варто знати
Водночас він визнає, що такі заходи можуть спричинити невдоволення у споживачів, які завжди нервово реагують на підвищення тарифів, проте, за його словами, адресні монетарні субсидії для незахищених верств населення здатні повністю нівелювати соціальну напругу.
"Сьогодні тариф для побутових споживачів приблизно в чотири рази нижчий від реальної ціни енергії. І, підтримуючи цей тариф, держава дотує кожну кіловат-годину незалежно від рівня доходів усіх споживачів. Сьогодні на такі дотації йде вже понад 140 мільярдів гривень на рік", – розповів він.
Причому, зазначив радник прем'єра, оскільки заможні громадяни зазвичай споживають більше енергії, виходить, що вони отримують більше державної допомоги.
Тому на його думку, якщо замінити поточну систему субсидування всіх споживачів на весь обсяг спожитої енергії цільовою допомогою незахищеним верствам населення, за оцінками 2021 року, на субсидії доведеться витратити близько 40 мільярдів гривень.
"Така стратегія обійдеться платникам податків дешевше, і при цьому дозволить захистити громадян з низькими рівнями доходу. А ті, хто може платити за енергію, це робитимуть", – пояснив Бойко.
Кабінет міністрів планує підняти комунальні тарифи після закінчення опалювального сезону.
В уряді розробляють програму, яка дозволить після опалювального сезону повернутися до питання підвищення тарифів на комунальні послуги. Про це в ефірі телемарафону сказав голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг Костянтин Ущаповський.
Підвищення тарифів дозволить збільшити зарплати енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури. Також – проводити аварійні відновлювальні роботи, зі слів посадовця.
Коментарі