Комітет з питань промисловості та інфраструктури Союзу українських підприємців (СУП) закликав уряд врегулювати ситуацію з неринковими підходами щодо ціноутворення електроенергії.
Про це йдеться в заяві Комітету СУП, передає БізнесЦензор.
"97 депутатів Верховної Ради, серед яких глава Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев і глава Комітету з питань енергетики Андрій Герус, звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням вжити заходів щодо недопущення зниження частки електроенергії АЕС в структурі генерації і переглянути прогнозний баланс об'єднаної електроенергосистеми країни", - йдеться у зверненні СУП.
Підставою для цього звернення стали заяви в.о. міністра енергетики Ольги Буславець щодо зупинки трьох блоків АЕС і плани зменшення виробництва ще на п'яти блоках АЕС. Вже 10 травня потужність генерації АЕС впала до 7,41 тис. МВт, що складає 53% від загальної потужності українських АЕС.
У зверненні до прем'єра народні депутати зазначають, що "середньозважена ціна електроенергії, яка була реалізована на "Ринку на добу вперед" (у травні) виросла на 13% у порівнянні з квітнем 2020 року", що збільшило фінансове навантаження на реальний сектор економіки.
Зрозуміло, що у зв'язку зі зниженням частки атомних електростанцій додаткові можливості на ринку електроенергії отримають вугільні та сонячні електростанції, які постачають енергію за значно вищими тарифами.
Таким чином, вартість енергоресурсів для промисловості буде і далі зростати, що безумовно позначиться на ціні товарів, які виробляють українські підприємці. Крім того, депутати вважають, що обмеження роботи АЕС можуть призвести до віялових відключень, що спричинить загрозу зупинок виробництва і значні збитки.
"Підприємства-члени Союзу українських підприємців також ведуть ділову активність в країнах Європи і добре знають, що українські ціни на електроенергію значно вищі. І це важко зрозуміти і прийняти", - йдеться в повідомленні.
Раніше "АрселорМіттал Кривий Ріг" (АМКР) заявив, що заводи компанії в Європі платять за електроенергію в 2-3 рази дешевше, ніж в Україні. Це підтверджує, що ціна електроенергії в Україні завищена і не відображає світового тренду на зниження цін на сировину та енергоресурси.
Ціна на електроенергію має величезне значення не тільки для гігантів металургії, а й для всіх підприємств, у тому числі малого і середнього бізнесу, а витрати на електроенергію позначаються на собівартості продукції і, в підсумку, на ціну для рядового споживача. Висока ціна на енергію стає критичним фактором.
"Українські промисловці, зіткнулися зі зниженням кількості продажів в умовах пандемії коронавірусу, істотними обмеженнями у зв'язку з карантином, переживають важкий період. У цих умовах ми рішуче заявляємо про неприпустимість дій, які ведуть до зростання цін на електроенергію для промислових споживачів України - ресурсу, який становить значну частину витрат підприємств", - йдеться у зверненні СУП.
Зростання цін на електроенергію ставить українську промисловість в неконкурентне положення не тільки на внутрішньому і на світовому ринку, може зірвати плани по виходу з кризи і спровокувати подальше падіння промислового виробництва в Україні.
"Ми рішуче підтримуємо заяву народних депутатів України щодо недопущення масштабної зупинки АЕС і закликаємо уряд України негайно врегулювати ситуацію з неринковими підходами щодо ціноутворення електроенергії", - заявили в СУП.
Коментарі