Початок "сирної війни" Росії проти України міг бути зумовлений двома причинами.
Таку думку висловив заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий у ефірі Першого ділового каналу.
"Перша - це наш "енергетичний" діалог з Росією щодо перегляду угоди і ціни на газ. Друга - наше бажання підійти ближче до Європейського Союзу, зокрема в енергетичній сфері. Це фактично відриває нас від російських проектів, тому й здійснюється тиск. Думаю, цього року він наростатиме", - сказав він.
За його словами, вільна торгівля між двома державами нині діє неповноцінно.
"У нас з Росією діє двосторонній режим вільної торгівлі, але він, на жаль, з моменту підписання відповідної угоди повною мірою не діє, є багато виключень і немає механізмів нормального реагування. Навіть зараз договір, який ми підписали в рамках СНД, не створює спрощення, а навпаки, фіксує обмеження, які існували раніше", - зазначив експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Основні фонди теплової енергетики майже повністю зношені, галузь деградує - експерт
Фахівець особливо наголосив на найбільшим виключенням у вільній торгівлі між Україною та Росією є позиція з постачання енергоносіїв.
"Росіяни від самого початку не погоджувалися, щоб ця пропозиція була предметом обговорення, як це робиться у світі. Так як у нас десь 40% імпорту формується через енергоносії, то будь-яка зона вільної торгівлі без цього неповна", - підкреслив.
Водночас, якщо Україна стане частиною якогось російського інтеграційного проекту, зокрема Митного союзу чи Євразійського союзу, "сирне" питання буде знято, вважає Чалий.
"Але ціна яка буде заплачена за це - відмова від більш перспективного інтеграційного проекту, яким є євроінтеграція. Думаю, поки ми принаймні не підпишемо нову угоду про асоціацію з ЄС включно із зоною вільної торгівлі, доти буде отакий пресинг відбуватися", - розповів він.
Коментарі
3