вівторок, 31 жовтня 2017 09:22

Ринкова ціна на енергоресурси забезпечить галузь інвестиціями у видобуток

Ринкова ціна на енергоресурси забезпечить галузь інвестиціями у видобуток
Дефіцит вугілля для ТЕС цього року складе близько 25%. Фото: Личные Финансы

Ринкова ціна на вугілля і газ на основі імпортного паритету, яка передбачена формулами "Дюссельдорф+" і "Роттердам+", дозволяє забезпечити інвестиції у вітчизняний видобуток енергоресурсів. Про це пише "Бізнес", аналізуючи найактуальніші українські реформи, у тому числі, реформу енергосектора.

Як пише видання, основним джерелом залучення грошей у газовидобуток є введена навесні 2016-го року формула ціни на газ, прив'язана до європейського хабу NCG. Те, що в українські тарифи закладаються ціни європейського ринку, з одного боку дозволяє імпортувати газ із західного напрямку (понад 30%), з іншого - забезпечити інвестиції у вітчизняне газовидобування. До 2020 року уряд розраховує вийти на повне самозабезпечення України власним газом і навіть почати його експорт.

За аналогічним принципом побудована формула розрахунку вартості енергетичного вугілля "Роттердам + доставка", яка прив'язана до найбільшого в Європі голландського вугільного хабу ARA (Амстердам, Роттердам, Антверпен). Як і в ситуації з газом її завдання на першому етапі - компенсувати дефіцит вугілля для ТЕС (а в цьому році він складе близько 25%) за рахунок зовнішніх поставок. У середньостроковій перспективі - витіснити імпорт за рахунок нарощування власного видобутку. Тому, як і в газі, так і в вугіллі існує єдина ціна для імпортного та українського енергоресурсу.

Відмінності між формулами полягають лише в тому, що "Дюссельдорф+" діє для всіх споживачів без винятку, а вугільно-енергетичний "Роттердам+" поширюється тільки на непобутових споживачів. В електроенергетиці поки зберігається ситуація перехресного субсидування промисловістю тарифів для населення, які до сих пір залишаються найнижчими в Європі.

Тим часом, за тимчасовою "Роттердам+" гряде реформа ринку електроенергії (прийнятий цього року Закон "Про ринок електричної енергії") і до 2020-го НКРЕКП втратить будь-який вплив на формування тарифів. Відповідно, перехресне субсидування також буде ліквідоване.

Нагадаємо, провідні міжнародні експерти і чиновники не раз заявляли, що створення повноцінного ринку неможливе без відкритого і прозорого ціноутворення. На думку директора Енергетичного співтовариства Януша Копача, ціни в енергетиці повинні бути дерегульовані, що призведе до зростання інвестицій в галузь. Важливість ринкового ціноутворення підкреслює і директор ЄБРР в Україні Шевки Анджунер. На його думку, саме цей фактор є в низці вирішальних для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.

Зараз ви читаєте новину «Ринкова ціна на енергоресурси забезпечить галузь інвестиціями у видобуток». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути