Четвер, 10 серпня 2017 14:58

Продаж пакетів акцій обленерго відкриє шлях до "Плану Маршалла"

Продаж пакетів акцій обленерго відкриє шлях до "Плану Маршалла"
Продаж пакетів акцій обленерго продемонструє Заходу, чому навчилася і до яких проектів готова Україна. Фото: Закарпаття онлайн

До кінця місяця плануються аукціони з продажу пакетів акцій 8 українських енергокомпаній. У той же час в Києві очікують міністра енергетики США Ріка Перрі. Ще в червні президент Петро Порошенко, анонсуючи його візит, сказав в інтерв'ю телеканалам: "Нам є багато про що говорити, зокрема, про участь американських компаній у приватизації українських енергетичних компаній - як енергозбуту, так і енергогенерації". Тому успіх перших продажів може відкрити Україні шлях до великих інвестицій, а також до стабільної фінансової підтримки з боку Заходу.

Зараз на продаж виставляються міноритарні державні пакети акцій ПАТ "Одесаобленерго", "Донецькобленерго", "Донбасенерго", "Сумиобленерго", "Дніпроенерго", "Дніпрообленерго", "Західенерго" і "Київенерго". У названих компаній вже є приватні власники, які володіють мажоритарними пакетами. Рамки їх діяльності регламентуються спеціальними законодавчими нормами. Тому залишати невеликі пакети акцій в держвласності нема сенсу: істотного впливу на господарську діяльність підприємств вони не дають, а участь держави в капіталі таких акціонерних товариств лише консервує кошти, які могли б принести користь економіці.

Фонд держмайна оголосив аукціони з продажу пакетів акцій з підвищенням ціни. Керуючий партнер інвесткомпанії "Капітал Таймс" Ерік Найман в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" зазначив, що зараз українські активи перестали дешевшати. Тому прийшов час виконати вимогу МВФ щодо проведення приватизації: "З точки зору підвищення інвестиційної привабливості країни, наповнення держбюджету для проведення реформ і підвищення ефективності економіки за рахунок скорочення частки державної участі, - для всього цього масову приватизацію ніколи не пізно почати".

Найбільший кредитор України, який формує думку західних інвесторів і фінансових організацій, дійсно наполягає на великій приватизації. Глава місії МВФ Рон ван Роден, виступаючи на конференції в Лондоні, зазначив, що для вирішення деяких питань (наприклад, про земельну реформу) Україні можна дати більше часу. Але приватизація не може далі відкладатися: "За останні три роки вони не продали жодної компанії, тому прийшов час проявити політичну волю і виставити держпідприємства на продаж".

Ця вимога цілком обгрунтована, вважає заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. Він пояснив журналістам, що 3,5 тисячі підприємств у держвласності не приносять Україні нічого, крім проблем: "Це очевидно - без вирішення проблеми держкомпаній економіці країни буде важко вдихнути на повні груди. Тому що більшість з них - збиткові, вони висмоктують ресурси з держбюджету...". До того ж, за словами Нефьодова, це середовище стало одним із джерел корупції.

Крім усього іншого, продаж державних пакетів акцій дозволяє залучити до держбюджету живі гроші. Максим Нефьодов підкреслив, що мова йде не про копійки: за планом приватизації на поточний рік, Фонд держмайна планує забезпечити надходження близько 17 млрд.грн.

Майбутній продаж акцій 8 обленерго, за словами експертів, не обіцяє величезного прибутку, оскільки мова йде про міноритарні пакети. Його завдання в іншому: показати, що Україна своєчасно виконує свої рішення і зобов'язання, проводить прозорі і чесні приватизаційні конкурси. Тобто, довести, що в нашу державу можна і потрібно вкладати кошти. Професор Київської школи економіки (KSE) Іван Компан сказав в коментарі "НВ Бізнес": "Я думаю, що інтерес до українських активів у світі міг би бути. У світі є понад трильйон доларів неінвестованих грошей, які чекають свого часу". Він зазначив, що потенційні інвестори дивляться не тільки на енергетику (якщо зацікавлені в цій галузі), а на ситуацію в країні в цілому. Всі очікують реформ.

Якраз запланована на серпень приватизація може стати вітриною українських змін, переконана депутат Верховної Ради, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Наталя Кацер-Бучковська. Успішне їх проведення - це питання хорошого іміджу нової України, вважає депутат.

З іншого боку, для самої України приватизація енергокомпаній необхідна, щоб мінімізувати ризики і підвищити енергетичну безпеку. "Лінії електропередач зношені більш ніж на 60 відсотків, деякі українські енергетичні активи зношені до 85 відсотків - це призводить до колосальних втрат на шляху до передачі електроенергії кінцевим споживачам, а також підвищує ймовірність припинення поставок взагалі. Щоб нівелювати загрози, я вважаю, що оголошення Фондом державного майна України аукціонів з продажу пакетів акцій 8 енергокомпаній, - абсолютно позитивний крок", - сказала Кацер-Бучковська.

Вона нагадала, що підготовка до цього етапу приватизації почалася давно і велася дуже ретельно: "Влітку 2016 року ФДМ проводив масштабну міжнародну конференцію, на якій було обговорено питання інвестиційних можливостей України в енергетичному секторі. На конференції були представлені умови інвестування в певні урядом підприємства енергетичного сектора. Крім того, ще в минулому році було представлено дослідження, проведене міжнародними консалтинговими компаніями PwC і Deloitte про стан та умови приватизації всіх енергетичних компаній, які виставлені на продаж державою. Усі зацікавлені інвестори мали можливість ознайомитися з цими документами".

Про рівень підготовки можна судити по тому, що Фонд держмайна підписав меморандум про співпрацю в цьому питанні з консалтинговою компанією Deloitte, а проект отримав фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У ЗМІ повідомлялося, що до розробки умов приватизації у складі спеціальної Робочої групи підключилися такі найбільші і найавторитетніші у світі структури, як Ernst & Young, SARS Capital, згадана Deloitte, ЄБРР, МВФ, USAID, посольство США і представництво ЄС в Україні.

Передбачається, що аукціони з продажу пакетів акцій енергокомпаній стануть зразком нового етапу приватизації в Україні. Планується абсолютно прозорий процес: в аукціоні з підвищенням ціни може взяти участь будь-яка юридична або фізична особа (крім тих, хто внесений в санкційні списки у зв'язку з російською агресією проти України, а також компаній з держави-агресора). Досить довести легальність походження коштів - і можна боротися за пакет акцій обленерго. Керівник аналітичного відділу Інвестиційної компанії "Eavex Capital" Дмитро Чурін сказав журналістам, що підготовчий етап пройшов успішно: "На даний момент у мене немає ніяких заперечень щодо тих вимог, які Фонд держмайна пред'являє до потенційних покупців. Вони роблять все правильно, намагаються виставити пакети акцій за максимальною ціною. Давайте дивитися, як будуть проходити конкурси".

Депутат Наталія Кацер-Бучковська зазначила, що інтерес потенційних зарубіжних інвесторів великий: "Наприклад, Harbin International Electric (КНР) висловила особливу зацікавленість в участі в конкурсі з приватизації підприємств енергетичної галузі України". Президент Петро Порошенко в ході візиту в США наголосив на зацікавленості американських компаній. Можливо, не всі збираються брати участь в аукціонах з продажу міноритарних пакетів 8 обленерго, але всі відстежуватимуть проведення конкурсів, переконані експерти. Для потенційних інвесторів у цій ситуації важлива кожна деталь, починаючи від проведення продажів в призначену дату, закінчуючи оформленням угоди.

Хоча візит міністра енергетики США Ріка Перрі формально не пов'язаний з майбутньою приватизацією, але час його приїзду до Києва, можливо, вибрано не випадково. Президент і уряд України доклали колосальних зусиль, щоб переконати західних бізнесменів в тому, що держава відкрила нову сторінку у своїй історії. Що українська влада націлена на реформи, готова до співпраці, що країна відкинула і радянське минуле, і пострадянський період корупційного розквіту - і увійшла в етап цивілізованого розвитку.

Західні кредити та інвестиції служать зараз двигуном цього процесу. У 2015 році МВФ підписав з Україною Програму розширеного фінансування, за якою країна може отримати близько 17 млрд.дол. Рішення про виділення чергового траншу кредиту відкладено зараз на кінець року. А на початку 2018-го, як раніше повідомив президент Петро Порошенко, в Брюсселі запланована міжнародна інвестиційна конференція, яка покаже, чи готовий Захід реалізувати так званий "План Маршалла" для України.

Керівник економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у своїй статті для "Сегодня" зазначив, що західні партнери можуть вкласти в розвиток української економіки на порядок більше коштів, ніж було досі. Не просто видати кредити, а інвестувати в інфраструктурні та інтеграційні проекти, які "включать Україну в міжнародні мережі, у світовий поділ праці і т.д.".

Але від України вимагається показати готовність до цього, вважає Юрчишин: "На перше місце тут я б поставив приватизацію. На жаль, з року в рік ми записуємо надходження від приватизації в розмірі 18 мільярдів гривень, ці гривні стають дешевшими, але вони все одно не приходять. Без того, що Україна запропонує світові нову структуру економіки, що не популістську, а саме жорстку, прив'язану до українських реалій, не можна говорити про доцільність різного роду таких планів".

У разі, якщо новий етап приватизації, вписаний у план співпраці з МВФ, почнеться успішно, Україна може розраховувати на вливання десятків мільярдів доларів протягом декількох років, вважає Юрчишин. Рішення МВФ, у свою чергу, залежать від позиції найбільших донорів організації, зазначив в коментарі "24 каналу" економіст Андрій Новак: "МВФ не є самостійною структурою, це певний економічно-фінансовий інструмент для реалізації політики країн-донорів МВФ, якими виступають США, Великобританія, Франція, Німеччина, Канада та ін.". Саме тому візит до Києва міністра енергетики США в період приватизації невеликих пакетів енергокомпаній - це знакова подія, яка може визначити майбутнє України.

Зараз ви читаєте новину «Продаж пакетів акцій обленерго відкриє шлях до "Плану Маршалла"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 8760
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути