НБУ прогнозує зростання інфляції в найближчі місяці, але очікує її сповільнення до середини 2025 року.
у листопаді річна інфляція зросла до 11,2%. Основною причиною цього стали обмеження на пропозицію продовольства через низькі цьогорічні врожаї, заявив голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу, передає Gazeta.ua.
"Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися в наступному році з надходженням нового врожаю", - зауважив Пишний.
Водночас інфляційний тиск має фундаментальні ознаки, зокрема, прискорення базової інфляції до 9,3% у листопаді. Це пояснюється зростанням виробничих витрат, включно з витратами на електроенергію, оплату праці, а також ефектами послаблення гривні в попередні періоди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар, євро, злотий - Нацбанк оновив курс валют на 12 грудня
За словами голови НБУ, хоча інфляційні очікування наразі залишаються відносно стабільними, є ризики їхнього розбалансування через зростаючу увагу населення до інфляційних процесів.
"У наступні місяці інфляція в річному вимірі, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив чинників з боку пропозиції продовольчих товарів, суттєві бюджетні видатки, значні темпи збільшення заробітних плат і вищий енергодефіцит під час опалювального сезону. Однак надалі інфляція має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв", - зазначив Пишний.
В Україні фактична споживча інфляція в жовтні пришвидшилася до 9,7%. Цей показник перевищив траєкторію прогнозу Національного банку. Інфляція зросла також у листопаді.
Нацбанк не наводить цифри зростання цін, однак згідно з оприлюдненим графіком, річна інфляція перевищила 10%.
У жовтні, за даними НБУ, стрімко пришвидшилася продовольча інфляція через ефекти спекотної погоди без дощів влітку та восени. Це позначилося на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах продовольчої продукції, насамперед овочів і фруктів.
Коментарі