Сьогодні Україна почала погашати кредит Міжнародного валютного фонду. Із отриманих від листопада 2008-го понад $10 млрд віддала близько 580 млн. Це 4,6 млрд грн. До кінця року держава має повернути МВФ іще $3 млрд. Але доведеться знову брати в борг, щоб утримати курс національної валюти. Про це каже економіст Українського аналітичного центру 48-річний Олександр Охрименко.
- Перед Національним банком стоїть завдання - тримати гривню на рівні 8,1-8,2 за долар, - розповідає експерт. - Є велика ймовірність, що "зелений" чи євро можуть дещо підсядуть, а гривня зміцніє після притоку грошей туристів на футбольний чемпіонат Євро-2012. Але графік повернення боргів за кредитами не на користь гривні. Математичний розрахунок підказує, що валюти не вистачить без хоча б часткового відновлення фінансування від МВФ. Можемо в один день утратити контроль над курсом.
Торік фінансові аналітики радили уряду провести поступову девальвацію гривні. Вони мали рацію?
- Суто теоретично. На практиці девальвацію треба було починати близько року тому, і дуже обережну. Навіть якщо гривня втрачатиме копійку за день, люди спокійно це сприйматимуть. Інакше проявиться ефект стиснутої пружини.
Наскільки ще може подешевшати євро?
- Ця валюта не буде стабільною - факт. Тому слід чекати коливань курсу. Контрольна точка для євровалюти - кінець березня. Якщо до цього часу європейські політики домовляться про створення спільних владних структур, курс може стабілізуватися на позначці 11 гривень. Якщо не домовляться, прогнозувати його майже неможливо.
У чому за таких умов слід зберігати заощадження українцям?
- За офіційною статистикою Національного банку, половину депозитів українці тримають у гривні, решту - у валюті. Це класичний розподіл ризиків. Тому раджу робити так само: якщо щось трапиться з гривнею - врятують заощадження в доларах, і навпаки.
Коментарі
2