четвер, 20 липня 2023 15:47

Молодий та технологічний: 15 років Єристівського ГЗК
5

Автор: gmk.center
  Єристівський ГЗК
Єристівський ГЗК

Єристівський ГЗК у Полтавській області – принципово нове підприємство, що побудоване за часів незалежності України.

ГЗК є важливою частиною української економіки. До війни їх сукупний внесок в ВВП країни складав 3,1%. На продукцію гірничо-збагачувальних комбінатів ще п'ять років тому, у 2018-му, припадало 6,1% вітчизняного експорту, у залізорудній галузі були зайняті майже 50 тис. осіб.

Наймолодшим українським ГЗК є Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат (ЄГЗК) залізорудної компанії Ferrexpo. 14 липня 2023-го підприємство відзначило 15-річчя із дня свого заснування. З моменту свого заснування комбінат вирізнявся застосуванням кращих гірничих практик та обладнання. Попри війну він продовжує працювати та постачати продукцію споживачам, тут будують плани на повоєнне майбутнє.

Передовий зі старту

Єристівський ГЗК у Полтавській області – перший успішний проєкт такого плану, реалізований за часів незалежної України. У 2008-му керівництво Ferrexpo ухвалило рішення щодо створення принципово нового підприємства. Його виробничі й адміністративно-побутові корпуси будували із урахуванням новітніх технологій. Промислова розробка родовища та видобуток залізної руди стартували вже за чотири роки, у 2012-му – за кращими світовими тенденціями.

Одним з ключових факторів, на який покладалися від початку, було залучення сучасної гірничої техніки провідних світових виробників. Перше гірниче обладнання – колісний грейдер марки САТ 16М та два гусеничні бульдозери САТ D10T виробництва Caterpillar – ЄГЗК отримав вже у жовтні 2008-го. У грудні того ж року на комбінаті розпочали перші розкривні роботи з залученням крокуючого екскаватору ЕШ-11/70.

Зі збільшенням обсягів виробництва поповнювався і парк гірничої техніки. У травні 2011-го відбувся запуск єдиного в Европі гідравлічного екскаватора Bucyrus RH-200, вже за рік на підприємстві запустили другий гідравлічний екскаватор-гігант – Bucyrus RH340 та парк кар'єрних автосамоскидів вантажопідйомністю 220 т марки Caterpillar 793D.

Наразі комбінат оперує обладнанням брендів Caterpillar, Komatsu та Hitachi. Зокрема, це унікальні 34- та 29-кубові екскаватори, 220-тонні автосамоскиди, яких не так багато навіть у Європі.

Автор: gmk.center
  Техніка ЄГЗК
Техніка ЄГЗК

ЄГЗК має сучасні ремонтні підрозділи – цех з ремонту гірничого обладнання та цех внутрішньокар'єрних ремонтів, які обслуговують усю промислову техніку Ferrexpo. У 2021-му комбінат придбав обладнання для ремонту автосамоскидів (устаткування для заміни задніх мостів), якого більше немає ніде в Україні. І якщо раніше певні запчастини замінювали впродовж доби, то зараз це можливо всього за кілька годин.

Відлуння війни

Повномасштабне вторгнення РФ суттєво відбилось на роботі українського ГМК, поставивши перед галуззю складні проблеми – порушення логістичних ланцюжків, нестачу персоналу, перебої у постачанні електроенергії тощо.

У перші кілька місяців підприємству вдавалося працювати у звичному режимі, пізніше поступово зменшуючи обсяги видобутку та переробки.

У жовтні 2022-го ЄГЗК, як і решта підприємств Ferrexpo, тимчасово перебував у простої через пошкодження енергетичної інфраструктури регіону, яке спричинили масовані російські атаки. Підприємство перелаштувало діяльність так, аби у роботі весь час був хоча б один із кар'єрів і щоб у середньому була задіяна чверть усієї наявної техніки.

Автор: gmk.center
  Тарас Зінченко
Тарас Зінченко

Війна навчила бути гнучкими та оперативно перелаштовувати роботу з огляду на існуючі виробничі потреби та поточну ситуацію.

"Протягом 2023 року ми змогли поступово нарощувати обсяги виробництва завдяки запуску другої технологічної лінії. Це дозволило фактично подвоїти продуктивність", – розповів Тарас Зінченко, в.о. генерального директора Єристівського ГЗК.

В той же час, на ЄГЗК працюють над тим, аби пришвидшити оборотність вагонів і, відповідно, терміни постачання окатків до замовників. Комбінату, як і усім підприємствам ГМК України, суттєво допомогло б відкриття українських чорноморських портів. Це дозволило б збільшити виробничі потужності, постачати продукцію закордонним партнерам з меншими витратами. У свою чергу, це принесе більше прибутку для України та забезпечить збільшення інвестицій у найближчій перспективі.

Повномасштабне вторгнення РФ також поставило групу Ferrexpo перед кадровими проблемами, зокрема тому, що деякі фахівці виїхали за кордон, а також водночас майже 700 працівників трьох підприємств компанії, серед яких багато співробітників ЄГЗК, стали до лав ЗСУ. Загалом це представники критичних професій – слюсарі-ремонтники, електрогазозварники та водії. Комбінат допомагає мобілізованим працівникам, постійно перебуває на зв'язку із ними.

Smart-рішення

Наймолодший залізорудний комбінат України також є найтехологічнішим підприємством галузі – "першим безпілотним", як охрестила його преса. Smart-рішення, які реалізувала тут компанія Ferrexpo, дійсно є новітніми для країни, метою було на рівних конкурувати із великими світовими компаніями.

У квітні 2019-го на ЄГЗК розпочали проєкт з переобладнання та модернізації бурових установок PitViper 275. Наразі підприємство оперує трьома установками, які віддалено керуються операторами-буровиками. Зокрема, машини взагалі без участі людини здатні виконувати ряд функцій, а також досягати максимальної точності буріння, підвищувати собівартість та ефективність ведення бурових робіт.

Рік по тому на підприємстві відкрили єдиний диспетчерський центр – "мозковий центр" комбінату, який дозволяє у реальному часі контролювати гірничу техніку в обох кар'єрах, оперативно реагувати на ймовірні відхилення в роботі обладнання, краще планувати процес розкривних робіт та видобутку залізної руди.

Автор: gmk.center
  Єдиний диспетчерський центр
Єдиний диспетчерський центр

У 2021-му на ЄГЗК була побудована перша в Україні Private Networks e-LTE вартістю $1 млн, до цієї суми увійшла і вартість ліцензії. Як розповіли на підприємстві, ця технологія в кар'єрі комбінату дуже подібна до тієї, що використовують провайдери мобільного зв'язку. Головна відмінність у тому, що це власна мережа Ferrexpo і її адмініструють співробітники компанії. Вона будувалася як інфраструктура для роботи безпілотного парку гірничої техніки.

Торік комбінат також модернізував шість автосамоскидів CAT 793D – на них змонтували систему автоматизованого дистанційного керування ASI американського виробництва. Проте через вторгнення РФ проєкт з використанням у виробництві безпілотних автосамоскидів призупинили. Однією з причин є неможливість вчасно доставляти необхідні матеріали, запчастини та обладнання. Проте деяке обладнання зберігається, готове до повторного запуску проєкту.

Плани на перемогу

ЄГЗК продовжує відігравати значну роль для громад, в яких працює підприємство, регіону та країни в цілому. У багатьох сенсах підприємство має важливе значення для підтримки економіки, а також надає гуманітарну підтримку через більше ніж 70 соціальних проєктів та ініціатив.

Минулого року Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат видобув понад 9131 тис. т залізної руди, завдяки чому загальний річний обсяг виробництва Ferrexpo склав 6,1 млн тонн залізорудних окатків. Проте найбільшим здобутком в умовах воєнного стану тут називають збереження свого підприємства. Комбінат продовжує працювати, зменшив собівартість виробництва; поставки клієнтам скоротилися, зосереджуючись на клієнтах у Центрально-Східній Європі, тоді як раніше, до війни, продукція постачалася по всьому світу замовникам в Азії, на Близькому Сході та Північній Америці.

Автор: gmk.center
  Кар’єр комбінату
Кар’єр комбінату

Російське вторгнення призупинило інвестування низки проєктів, деякі довелося відкласти. У перспективі, коли бізнес відновить виробництво, підприємство стане важливим гравцем у відбудові України.

Зокрема, ЄГЗК планує активніше працювати над реалізацією проєктів зі зниження обсягів викидів вуглецю, зменшення використання дизпалива й переведення автосамоскидів на роботу від електротяги, інтелектуальних систем диспетчеризації електричних безпілотних самоскидів тощо, щоб забезпечити збереження бізнесу на рівні в авангарді технологічних досягнень і продовжує працювати як сучасна українська гірничодобувна компанія.

"Плани на найближче майбутнє прості – вийти на максимальні потужності виробництва й зберегти колектив. А ще аби мобілізовані працівники, які нині захищають Україну, повернулися живими, здоровими й далі працювали в нас на підприємстві", – каже Тарас Зінченко.

Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат – гірничо-збагачувальне підприємство у м. Горішні Плавні що у Полтавській області. Належить компанії Ferrexpo.

Запаси Єристівського родовища згідно класифікації JORC складають 632 млн т. Крім того, з урахуванням освоєння північної (ще не розвіданої) території – оціночно понад 1 млрд т.

Передбачуваний обсяг видобування ГЗК – близько 27-28 млн т руди на рік. На відміну від Полтавського ГЗК руда на ділянці залягає близько до поверхні, що суттєво здешевлює видобуток. Вихід концентрату з тонни Єристівської руди дорівнює 470 кг (з тонни руди Полтавського ГЗК – близько 400 кг).

Зараз ви читаєте новину «Молодий та технологічний: 15 років Єристівського ГЗК». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути