четвер, 04 грудня 2025 22:05

Кінець "спрощеного раю": ФОПів зобов'яжуть платити ПДВ з 2027 року

Кінець "спрощеного раю": ФОПів зобов'яжуть платити ПДВ з 2027 року
Україна вводить ПДВ для частини ФОПів. ФОТО: 24 канал

В Україні з 2027 року частина фізичних осіб-підприємців на спрощеній системі оподаткування буде зобов'язана сплачувати податок на додану вартість.

Йдеться не про всіх ФОПів, а лише про окремі категорії. Про це міністр фінансів Сергій Марченко розповів в інтерв'ю lb.ua.

За словами Марченка, мета нововведень - "вирівняти правила гри між спрощенцями та бізнесом, який працює як платник ПДВ. Він наголосив, що спрощена система давно використовується не лише малими підприємцями, а й великими компаніями для мінімізації податків.

"Спрощенка стала інструментом ухилення від оподаткування недоброчесними великими бізнесами, які масово оформлюють працівників як ФОПів", - пояснив міністр.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці встановили рекорд за кількістю відкритих ФОП у третьому кварталі 2025 року

Мінфін визнає, що уникнути реформування спрощеної системи неможливо. З цього питання точилися довгі дискусії з МВФ. Водночас уряд передбачив перехідний період до 2027 року, щоб підприємці мали час адаптуватися.

Марченко зазначив, що рішення не є несподіваним: відповідні норми давно закладались у стратегії Мінфіну. За його словами, непопулярні, але необхідні кроки потрібні для зміцнення внутрішніх доходів держави та часткового заміщення зовнішнього фінансування.

"Якщо країна щороку отримує 45-50 млрд доларів, ми маємо показати партнерам, що проводимо реальні заходи з мобілізації внутрішніх ресурсів", - підкреслив він.

Міністр також повідомив, що зміни торкнуться не лише ФОПів. Верховна Рада ухвалить законопроєкт щодо оподаткування доходів з цифрових платформ, який уже перебуває у парламенті. Крім того, запрацює оподаткування міжнародних посилок вартістю до €150.

Обговорення цієї ініціативи почали ще два роки тому, хоча вона й викликала спротив. За словами Марченка, значна частина дрібних посилок надходить із країни, яка в геополітичному сенсі не завжди є дружньою до України, натякаючи на Китай. Через це легальні імпортери опиняються у неконкурентних умовах, а масовий імпорт негативно впливає на платіжний баланс.

У перспективі Україна планує перейти на європейську модель оподаткування онлайн-покупок, коли ПДВ сплачується безпосередньо під час покупки в магазині - так, як це працює в ЄС.

"Ми все одно мали до цього прийти - просто зробимо це вже наступного року. Не з 1 січня, а після періоду підготовки", - підсумував міністр.

Світовий банк прогнозує уповільнення зростання економіки України у 2025 році до 2,0%, у разі якщо війна триватиме протягом усього року.

У червні 2024 року Світовий банк прогнозував середній показник зростання ВВП України у 5,8% на рік у 2025-2026 роках, за умови, що активні бойові дії триватимуть упродовж 2024 року та згодом стануть помірними.

Зараз ви читаєте новину «Кінець "спрощеного раю": ФОПів зобов'яжуть платити ПДВ з 2027 року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути