Економічну політику України потрібно переформатувати, враховуючи перехід війни у формат затяжної боротьби на виснаження.
Міжнародної підтримки вистачає лише на часткове фінансування дефіциту бюджету, написав голова Національного банку України Кирило Шевченко у Facebook.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінфін запитали, чи заморозять в Україні пенсії та соцвиплати
"На практиці це означає оптимальний розподіл наявних ресурсів для підтримання обороноздатності країни й населення, а також створення умов для генерування цих ресурсів бізнесом", – зазначив він.
Україні необхідно шукати інші внутрішні джерела, щоб уникнути колапсу системи державних фінансів і профінансувати критичні видатки для забезпечення обороноздатності.
"Якщо піти найпростішим шляхом і зробити фінансування бюджету Національним банком пріоритетним, країна зіштовхнеться з катастрофічними наслідками інфляції в довгостроковій перспективі, під ударом опиниться фінансова стабільність країни, її обороноздатність", – зазначив Шевченко.
Є інші шляхи для керованого скорочення дефіциту бюджету, крім емісії. Це й активізація внутрішнього ринку запозичень, і перегляд видатків.
"Міністерство фінансів і парламент України мають набагато більше експертизи в цьому питанні. Цей процес передбачає ухвалення непростих і непопулярних рішень, проте тільки так можна утримати фінансовий сектор стабільним. Це критично важливо для перемоги й відновлення економіки після неї", – додав голова НБУ.
Інфляція в Україні під час війни могла бути ще більшою. Зараз вона становить 22,2%. І цей показник не є критичним для країни, яка воює. Навіть у порівнянні із цінами в Америці та Європі.
Водночас Україна планує отримати від Міжнародного валютного фонду за новою програмою більше грошей, ніж має сплатити за боргами. Щоправда, говорити про конкретні суми поки що зарано.
Коментарі