Україні потрібно шукати додаткові обсяги поставок палива у травні. Через проблеми з якістю російської нафти переробку до мінімуму знизив не тільки Мозирський, але і Новополоцький нафтопереробний завод. Поставки пального з Білорусі повністю зупинені, розповів Gazeta.ua Сергій Куюн, директор консалтингової групи "А-95".
Нафта, яка поступає з Росії, містить підвищений вміст хлорорганічних сполук. Це може сприяти корозії металів.
"Через це вже перестало працювати обладнання Мозирського нафтопереробного заводу. Щоб відновити його роботу, потрібно близько 2 місяців. Неякісну нафту потрібно вилучати з трубопроводу і переробляти. Інших варіантів немає", - пояснює Максим Пархоменко, аналітик фірми "Альпарі".
З початку року Україна у середньому щомісяця завозила 160 тис. т білоруського дизпалива. Це 34,5% від загального імпорту.
"За оптимістичним сценарієм потрібно знайти 80-100 тисяч тонн палива. За песимістичним - 150-180. Щоправда маємо великі запаси дизелю під посівну компанію. Крім того, у травні збережеться високий рівень прокачування російського дизпалива нафтопроводом "ПрикарпатЗахідтранс" - близько 280 тисяч тонн. З бензином проблем не буде. Білоруський компенсуємо українським, імпортом з Литви і по морю", - наголошує Сергій Куюн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як російські санкції вплинуть на вартість бензину в Україні
За його словами, найближчим часом бензини і дизпаливо подорожчають на 1 грн. Це пов'язано не з дефіцитом, а зі зростанням ціни на нафту в світі. До кінця травня дизель додасть ще 1 грн через пошуки альтернативних поставок палива.
"Компенсувати дефіцит палива можемо за рахунок імпорту з Румунії, Польщі та Литви. Ми не втрачаємо ринки збуту, а просто проводимо диверсифікацію поставок. Це може позитивно впливати на поставки нафти через українські порти і привести до розвитку інфраструктури в них. Як мінімум, раніше Білорусь імпортувала нафту через Одесу", - наголошує Максим Пархоменко.
Білорусь призупинила продаж бензину і дизпалива в країни Балтії, Польщу та Україну через неякісну російську нафту. Перші відомості про неякісну нафту з нафтопроводу "Дружба" з'явилися 19 квітня. Російська "Транснефть" визнала відхилення в якості. Водночас Міненерго РФ заявило, що проблеми мають "технічний характер". 25 квітня про зупинку транзиту російської нафти по нафтопроводу "Дружба" білоруській стороні повідомила Польща.
Коментарі