Ексклюзиви
пʼятниця, 20 листопада 2020 17:55

Як оцінити моральну шкоду та отримати відшкодування

Як оцінити моральну шкоду та отримати відшкодування
Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу, особа має право на відшкодування моральної шкоди. Фото: pixabay.com

В Україні завдану шкоду поділяють на матеріальну та моральну. З визначенням матеріальної шкоди проблем не виникає. А от оцінка моральної шкоди є не такою очевидною.

Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно з Цивільним кодексом, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода відшкодовується незалежно від матеріальної, розповідає Міністерство юстиції у Facebook.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Моральна шкода: коли у працедавця можна вимагати відшкодування

Розмір грошового відшкодування залежить від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди.

Особа, щодо якої було завдано шкоду, може претендувати у позовній заяві на максимальний розмір відшкодування. Цю суму під час судової справи порівняють з обставинами, аналізують і в кінцевому результаті визнають обґрунтованою повністю, частково, або безпідставною.

Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, може відшкодовуватися одноразово або щомісячно впродовж певного строку. Шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується чоловікові/дружині такої особи, батькам/усиновлювачам, дітям/усиновленим, а також особам, які проживали з цією особою однією сім'єю.

Також допускається немайнове відшкодування. Наприклад, спростування недостовірної інформації, публічне вибачення тощо.

Якщо ресторан чи кафе не визнає вини за харчове отруєння клієнта, варто вимагати компенсацію.

Зараз ви читаєте новину «Як оцінити моральну шкоду та отримати відшкодування». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути