
Попри стрімке зростання номінальних зарплат в Україні - понад 20% у 2025 році - інфляція суттєво знижує їхню купівельну спроможність.
Як наслідок, реальні доходи громадян зростають удвічі повільніше. Про це йдеться в липневому Макроекономічному та монетарному огляді Національного банку України.
"Через зростання інфляційного тиску темпи підвищення реальних зарплат сповільнилися. Зокрема, в першому кварталі 2025 року реальні заробітки зросли лише на 9,2% у річному вимірі", - зазначено в документі. У другому кварталі зростання, за оцінками НБУ, продовжувало сповільнюватися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інфляція досягла піку в травні, але в червні почала сповільнюватися - НБУ
Незважаючи на дефіцит кадрів, який і далі підживлює підвищення номінальних зарплат, ринок праці демонструє перші ознаки змін. У червні кількість резюме зросла на 33%, тоді як кількість вакансій - лише на 6%. Це свідчить про розширення пропозиції робочої сили.
Водночас спостерігаються сильні секторальні дисбаланси. Найбільше зростання кількості резюме зафіксовано у сферах роздрібної торгівлі та телекомунікацій - по 82%. Проте кількість нових вакансій у цих галузях зростала значно повільніше. Натомість найбільший приріст вакансій відбувся у сфері оборони та безпеки - на 61%.
Нестача працівників залишається ключовим викликом для роботодавців, однак, як підкреслюють у Нацбанку, завдяки активізації ринку праці знайти кваліфікованих спеціалістів стало дещо простіше. На цьому тлі також зросла частка пропозицій для студентів і пенсіонерів.
У травні споживча інфляція в Україні зросла до найвищого рівня з початку року - 15,9% у річному вимірі, що перевищило прогноз Національного банку.
Аналітики пояснюють стрибок цін суттєвим подорожчанням сирих продуктів харчування, зокрема продукції тваринництва - молока, м'яса та яєць, а також окремих овочів і фруктів. Ці категорії постраждали через зростання виробничих витрат, зменшення поголів'я та несприятливі погодні умови.
Коментарі