
Європейський Союз ухвалив 18-й пакет санкцій, який завдає нових ударів по ключових галузях російської економіки та підсилює інструменти притягнення РФ до відповідальності за агресію проти України.
Обмеження торкнулися енергетичного, банківського і військового секторів РФ, а також торгівлі з Білоруссю - союзником Кремля, повідомляє Рада ЄС.
Пакет включає економічні та персональні санкції. Його мета - посилити тиск на Москву й наблизити справедливий мир в Україні. Санкційний список поповнили 55 суб'єктів - 14 осіб і 41 компанія, причетні до підриву суверенітету України. Загальна кількість фігурантів перевищила 2,5 тис.
У сфері енергетики ЄС знизив верхню межу ціни на російську нафту до $47,6 за барель (було $60). Водночас запроваджено автоматичний механізм оновлення ціни відповідно до ринку. Санкції поширили на 105 нових суден із так званого тіньового флоту РФ. Загалом список включає 444 судна. Під заборону потрапили танкери, що перевозять нафту в обхід санкцій, транспортують зброю чи крадене зерно.
Активи міжнародних компаній, які керують тіньовим флотом, трейдерів російської нафти та індійського заводу з часткою "Роснєфті", заморожено. Заборонено операції з ними. Вперше під санкції потрапив капітан судна й приватний реєстратор прапорів. До списку додали також одну компанію в секторі скрапленого газу.
ЄС заборонив імпорт нафтопродуктів, вироблених із російської нафти у третіх країнах. Виняток зроблено лише для Канади, Норвегії, Швейцарії, Великої Британії та США. Також повністю заборонено будь-які транзакції, пов'язані з "Північним потоком-1" і "Північним потоком-2". Виняток для постачання нафти в Чехію скасовано.
У банківській сфері повністю заблоковано транзакції ще 22 російських банків. Разом із раніше заблокованими - 45 установ. Обмеження поширено також на криптоплатформи та банки третіх країн, які сприяють обходу санкцій або працюють через альтернативну систему СПФС від Центробанку РФ.
Під заборону потрапив Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ), його компанії та фонди. Вперше використано інструмент блокування пов'язаних з РФПІ структур. Уже заморожено активи чотирьох таких компаній. Заборонено також експорт ПЗ для фінансових організацій, включно з системами управління.
У військовій галузі санкції вперше спрямовані проти китайських постачальників. Три компанії з Китаю продають обладнання, яке використовується на полі бою. Також у санкційному переліку - вісім білоруських компаній, що підтримують війну. Під обмеження на експорт товарів подвійного призначення потрапили 25 компаній. 11 із них - за межами РФ: 7 у Китаї та Гонконгу, 4 - у Туреччині.
ЄС заборонив експорт товарів на понад €2,5 млрд. Серед них - верстати з ЧПК, хімікати для пального, деталі для виробництва зброї. Розширено й заборону на транзит критично важливих товарів через територію РФ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС погодив найпотужніший пакет санкцій проти Росії - Каллас
Персональні санкції поширено на ще одного учасника програми "військового виховання" українських дітей. У списку вже понад 90 осіб, причетних до депортацій та ідеологічного впливу на дітей. До списку також внесено кількох російських ставлеників на окупованих територіях, пропагандиста, бізнесмена та людину, яка маніпулює українською культурною спадщиною. Імена поки не оприлюднено.
Білорусі присвячено окремий блок. До восьми нових санкцій проти її ВПК додано повну заборону фінансових операцій і ембарго на імпорт зброї. ЄС синхронізував білоруські обмеження з тими, що діють проти РФ.
Запроваджено заходи проти незаконного арбітражу, який ініціюють російські компанії й олігархи. ЄС відмовляється визнавати такі позови та зобов'язує держави-члени діяти спільно в судових спорах.
Європейський Союз пообіцяв підтримувати Україну у всіх сферах - політично, економічно, військово, гуманітарно й дипломатично. Також підкреслено, що жодна ініціатива щодо завершення війни не буде ухвалена без участі України. ЄС готовий до нових санкцій для підвищення тиску на Кремль.
Європейський Союз готується офіційно затвердити 18-й пакет санкцій проти Росії у п'ятницю, 18 липня. Рішення стало можливим після того, як Словаччина й Мальта погодилися зняти свої вето.
За словами джерел, Мальта дала згоду після запевнень Єврокомісії, що нові обмеження, зокрема щодо цін на нафту, не сприятимуть зміцненню тіньового флоту і будуть практично здійсненними.
Коментарі