Ексклюзиви
Четвер, 26 березня 2020 18:43

Експерти розповіли, чому мережі АТБ, "Сільпо", Billa та "Еко-Маркет" підвищують ціни
9

Автор: delo.ua
 

Великий національний мережевий ритейл намагається протистояти зростанню цін постачальників і виробників. Як пишуть ЗМІ, найбільші мережеві оператори "Сільпо" групи Fozzi, Billa, "Еко-Маркет" і інші магазини "крокової доступності" почали підвищувати ціни на деякі групи товарів.

Автор: delo.ua
 

Найнезначніше зростання на деякі позиції порівняно з іншими учасниками ринку - в мережі АТБ, яка раніше збільшила товарні запаси на своїх складах і в розподільчих центрах. Мережі вдається зберегти стабільні ціни на всі товарні позиції, крім овочів, фруктів і деяких круп.

Автор: delo.ua
 

"Великі ритейлери намагаються пояснити ситуацію: ажіотажний попит підштовхує постачальників до підвищення цін, до того ж у багатьох із них у зв'язку з уведенням карантинних обмежень та" валютних гойдалок" також змінилася собівартість. Крім того, національний карантин збігся з традиційним сезонним зростанням цін на деякі групи товарів, а ажіотаж лише прискорив зростання цін. Ще гірша ситуація - в сегменті круп: багато що з них Україна імпортує, а країни - торговельні партнери на період пандемії обмежили експорт, щоб захистити від дефіциту власний ринок", - пояснили автори матеріалу.

На тлі підвищення цін представники держави намагаються чинити тиск безпосередньо на торговельні мережі. Але опитані редакцією експерти звернули увагу, що організований мережевий роздріб працює з фіксованою націнкою. Це означає, що впливають на вартість товарів на полиці саме постачальники й виробники.

Автор: delo.ua
 

"Те, що ми спостерігали останнім часом, це збільшувався різко попит на більшу частину продовольчої групи товарів. Коли збільшується попит, а пропозиція зростає неадекватно збільшенню попиту, завжди зростає ціна. Тому, все, що ми бачимо, це ринковий механізм відрегулював збільшення ціни", - пояснив Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера і радник президента України. Експерт додав, що за різким зростанням попиту просто не встигли виробництво і логістика, що і стало причиною зростання цін.

Керівник мережі АТБ Борис Марков розповів, що дефіциту продуктів немає, а їх поява на полицях супермаркетів - лише питання часу, який потрібен на логістику від виробника до полиці.

Автор: delo.ua
 

"Основного товару вистачає, і ситуація з його доступністю поліпшується. Ми закінчуємо наповнення складів і поновлення запасів магазинів, які "вимилися" внаслідок ажіотажного попиту минулого тижня. Передумов і ризиків для формування дефіциту товарів в Україні ми не бачимо. Можливо, "випадання" деяких груп через створений ажіотаж, але протягом одного-двох днів ми готові закрити потреби населення країни у продуктах і товарах соціальної категорії", - розповів представник мережі АТБ.

Автор: delo.ua
 

Але саме мережевий організований ритейл, як відзначають автори публікації, став першою мішенню для невдоволення споживачів і навіть звинувачень із боку влади в підвищенні цін. Хоча загальновідомо, що великі оператори роздрібного ринку за будь-якої економічної погоди працюють із фіксованими надбавками до закупівельної ціни, які покривають їхні операційні витрати.

Автор: delo.ua
 

Крім цього, саме організований мережевий роздріб прийняв на себе основний споживчий удар після впровадження карантину, коли були закриті ринки, що задовольняють значну частку попиту на продукти харчування і товари повсякденного попиту.

Опитані редакцією експерти застерегли представників економічної влади від спокуси чинити тиск на мережеві супермаркети, оскільки ситуацію з цінами це навряд чи змінить. А замість цього виробники відмовляться постачати свій товар під загрозою санкцій тиску з боку держави, а полиці супермаркетів виявляться порожніми - тоді споживчий продовольчий ринок спіткає реальний колапс.

Автор: delo.ua
 

"Ритейл виступає посередником між виробником і споживачем, - підкреслює Віталій Шапран, один із найавторитетніших українських економічних аналітиків, член Ради Національного банку України. - Ритейл заробляє на різниці між ціною купівлі і продажу товару, тому звинувачувати посередника в підвищенні цін не дуже раціонально. Найдужче впливають на ціни постачальники продуктів харчування. Тому що вони перебувають під дією ринкового закону попиту і пропозиції. В Україні діє ринкова система, за якої ціни не встановлює держава, а регулює ринок. І коли громадяни змітають з полиць гречку, картоплю та інші товари, яких на складах стає мало, то постачальники відразу підвищують відпускні ціни роздрібним мережам".

Звинувачувати торгові мережі в зростанні цін некоректно, - прокоментував спроби держави втручатися в ситуацію політичний експерт Володимир Цибулько. - Роздріб надає винятково послугу продажу товару, традиційно встановлюючи свою націнку. Ціну формує постачальник! Постанова Кабміну про проведення цінового аудиту соціально значущих груп товарів насамперед вдарить по виробниках продукції. Перевіряти ціни в роздрібних мережах - це найпростіше, що може придумати людина з соціалістичним мисленням. Кабінет міністрів грає в регулювання ринку. Причому ці ігри небезпечні, бо граються вони не через компенсаційні механізми, а адміністративне насильство. І це, на мій погляд, може призвести до зникнення з прилавків певних товарних груп".

Автор: delo.ua
 

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, нагадав, що Україна стараннями кількох поколінь реформаторів-лібералів увійшла в пандемічну та цінову кризу зі знищеною державною інфраструктурою з контролю і протидії зовнішнім шокам і викликам: "Як же все-таки ситуацію з цінами тримати під контролем? Нагадаю, що раніше в Україні існувала Держфінінспекція, яка мала повноваження моніторингу цін на соціально значущі продукти харчування. Але її ліквідували разом із санепідемстанцією. Тому питання введення державної дисципліни щодо цін - знову на порядку денному", - зазначив експерт.

Зараз ви читаєте новину «Експерти розповіли, чому мережі АТБ, "Сільпо", Billa та "Еко-Маркет" підвищують ціни». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 23949
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути
Погода