понеділок, 11 листопада 2013 13:54

Експерт: скасування правила місцевої складової матиме негативні наслідки для енергетики України

Скасування правила місцевої складової може спричинити неконтрольоване збільшення імпорту та установку китайського обладнання для сонячної енергетики у масштабах, здатних створити негативний вплив на всю електроенергетичну систему України, вважає керівник українського підрозділу групи Pillar Ілля Зінченко.

"На наш погляд, найбільш негативні наслідки скасування місцевої складової будуть для енергоринку та енергомереж України. В умовах України масове та неконтрольоване будівництво сонячних електростанцій взагалі може привести до розбалансування енергетичної системи", - сказав він в інтерв 'ю "Делу".

І.Зінченко пояснив, що чинне в Україні правило місцевої складової, що стимулює використання українського обладнання при будівництві електростанцій на відновлюваних джерелах енергії, також захищає український ринок від експансії демпінгуючих китайських виробників фотоелектричних модулів.

Як приклад він навів Іспанію та Чехію, в яких "зелені" тарифи були запроваджені, а механізми, направлені на розвиток місцевого виробництва відповідного обладнання, ні.

"За рік там встановлювались потужності, які в 5-10 раз перевищували розрахунки уряду. Це привело до того, що владі цих країн довелося заднім числом переглядати в сторону зменшення "зелені" тарифи для вже працюючих електростанцій. Це підірвало довіру до цих ринків", - підкреслив керівник українського підрозділу Pillar.

І.Зінченко припускає, що у випадку скасування правила місцевої складової в умовах демпінгу китайських постачальників в Україні може повторитися й інший європейський сценарій - банкрутство місцевих підприємств, які виробляють обладнання для відновлюваної енергетики.

"Активний демпінг з боку Китаю розпочався на початку 2011 року. За цей період часу кількість підприємств сильно скоротилася. На початок 2013 року залишилося тільки 25% підприємств сонячної промисловості від тої їх кількості, яка була в 2010 році. Сильно скоротився і штат працівників в тих компаніях, які залишилися живими", - відзначив він.

Відповідаючи на питання, чи існує альтернатива правилу місцевої складової, Зінченко сказав: "В Європі закрито або збанкрутіло сотні підприємств, роботу втратили сотні тисяч людей, які були прямо або опосередковано задіяні в даному секторі. Ми повинні чітко розуміти, що ніякої реальної альтернативи правилу місцевої складової не існує. Ми або підтримуємо власного товаровиробника, або підтримуємо недобросовісну конкуренцію".

Правило місцевої складової було встановлено в 2009 році одночасно із запровадженням "зелених" тарифів - одного з найбільш поширених механізмів стимулювання розвитку відновлюваної енергетики у світі.

Суть правила - електростанція на відновлюваних джерелах енергії повинна бути збудована з використанням українських матеріалів, комплектуючих чи обладнання для того, щоб генерована нею електроенергія оплачувалася по "зеленому" тарифу.

Наявність такого механізму стимулює іноземні компанії переносити в Україну виробництво обладнання для відновлюваної енергетики з інших країн або створювати нові потужності. В 2010 році запорізький "Завод напівпровідників" відновив виробництво полікремнію - основного матеріалу для фотоелектричних модулів. Американська компанія Progeny Solar минулого року перенесла лінію зі збирання таких модулів з Китаю в Україну і тепер збирає їх у Львівській області. Крім цього, в 2012 році на потужностях машинобудівельних підприємств Донецької області розпочали виготовляти комплектуючі і збирати сучасні вітрогенератори за ліцензією німецької компанії Fuhrlaender.

Раніше європейський комісар з торгівлі Карл де Гухт заявив, що Єврокомісія вимагає від України відмовитися від механізму підтримки національних виробників обладнання для відновлюваної енергетики з тим, щоб спростити доступ на український ринок іноземних компаній.

Зараз ви читаєте новину «Експерт: скасування правила місцевої складової матиме негативні наслідки для енергетики України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути