За роки незалежності українська влада не навчилася вести грамотну економічну політику. Про це під час круглого столу сказав експерт, екс-заступник голови НБУ, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Він переконаний, що однією з головних причин проблем економіки країни є архаїчність українського суспільства, і, відповідно, архаїчність структури економіки та економічної політики.
"Архаїчне — дуже влучне для України слово. У нас — архаїчне суспільство. Питома вага селянства у нас, певно, найбільша в Європі. Це малоосвічена, малокультурна, в формальному розумінні, частина суспільства. Також в Україні дуже велика п'ята колона. Нею я називаю людей, які не поважають Україну, не люблять її, і бажають їй не добра, а негараздів. Це український феномен, якого в Європі немає, і це треба враховувати. Також наше суспільство, на жаль, дуже мало освічене", - пояснив Савченко.
Він додав: "Був міф, що Україна була перед розпадом СРСР, найбільш розвинутою, але це не так. В Радянському союзі Україна була ізгоєм: культурним, освітнім, економічним. Все це разом і привело до ситуації, яку ми зараз маємо".
Перш за все, це стосується того, що економічні механізми в Україні також архаїчні, переконаний експерт.
"Якщо подивитися зараз на рівень наших інструментів монетарної політики, бюджетної, фіскальної, то ми дійсно залишилися приблизно на рівні 90-х років, - зауважив він. - Ситуація, на жаль, за 20 років майже не змінилася, і навіть погіршилася. Рівень нашої інтелектуальної еліти, яка зараз керує країною, не піднявся. І, мабуть, це стосується і нашого суспільства. Не думаю, що ми стали більш освіченими, культурними".
Звідси, за словами Савченка, виникає формула: "чим більше недооцінена національна валюта країни відносно паритету купівельної спроможності, тим більше нерозвинуте суспільство і рівень влади".
"Якщо враховувати паритет купівельної спроможності, то гривня мала б коштувати десь 4 (щодо долара — ред.). Ми за 20 років скотилися приблизно на передостаннє місце з країн (щодо вартості національної валюти — ред.). Так відбувається, бо всі економічні негаразди ми вирішуємо не завдяки адекватній політиці, а шляхом двох кроків: або раптова глибока девальвація, або інфляція. Тобто, перекладаємо всі негаразди на плечі маленьких українців, чесних бізнесменів, які зробили якісь накопичення, що потім знецінюються. І після цього всі стають бідними і починається поштовх розвитку. Але це дуже недолуга політика", - наголосив експерт.
Коментарі
27