Ексклюзиви
середа, 24 липня 2019 21:10

Експерт пояснила, чому газ для населення подорожчає

Експерт пояснила, чому газ для населення подорожчає
Державно регульована ціна газу встановлюється на підставі покриття собівартості та економічно обґрунтованого відсотку прибутку. Фото: Depositphotos

Улітку ціна на природний газ знижується, бо скорочується споживання. Так, в опалювальний сезон воно становить близько 22 млрд куб. м. В неопалювальний - 9 млрд куб. м, розповіла Gazeta.ua енергетичний експерт Марія Яковлєва.

"Однак, це не має стосунку до ціни на газ для населення. В Україні вона не утворюється ринком, а регулюється державою, через постанови Кабміну. Це свідчить про те, що громадяни не мають нормального рівня доходів, щоб заплатити ринкову ціну на енергоносії. А держава не має профіциту бюджету, аби покрити різницю між ринковою ціною на енергоносії та доходами громадян", - пояснює Марія Яковлєва.

За її словами, уряд з червня почав встановлювати не ціну на газ, а умови її визначення.

"Нафтогаз із червня продає газ для населення за ціною, найнижчою на одному з чотирьох майданчиків. Йдеться про середню митну вартість імпортного газу за минулий місяць за даними Мінеконорозвитку, середньозважену ціну на українській енергетичній біржі, ціну для комерційних споживачів Нафтогазу за минулий місяць та cередню арифметичну ціну продажу і постачання природного газу для комерційних споживачів. Це призвело до тимчасового зниження вартості газу для населення влітку", - наголошує експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит газу: на яких умовах Україна підпише новий контракт із Росією

Вона додає, що за таким механізмом в опалювальний сезон, коли зросте споживання газу, ціна буде близько 10 тис. грн за тисячу "кубів". Після 1 січня 2020-го українці отримають "ринкову" вартість газу на рівні ціни для комерційних підприємств – 12-15 тис. грн.

"Це пряме порушення закону "Про ціни та ціноутворення". Адже державно регульована ціна встановлюється на підставі покриття собівартості та економічно обґрунтованого відсотку прибутку. Собівартість газу українського видобутку становить 1700 гривень за тисячу кубометрів без урахування податків. Якби уряд встановив прибуток на рівні 30, а не 300%, то українці вже зараз платили б 4-4,5 тисячі гривень зі всіма податками", - наголошує Марія Яковлєва.

З 2014-го у кожен опалювальний сезон Україна входила із запасами в сховищах мінімум 12-15 млрд куб. м газу. Останні два роки на кінець опалювального сезону залишалося щонайменше 7-9 млрд "кубів".

"У Нафтогазі стверджують, що до початку майбутнього опалювального сезону треба накопичити 20 мільярдів кубометрів газу. Чому саме стільки? Економіка не зростає, споживання газу не збільшується. Навіщо мати такі залишки в підземних сховищах? Щоб закупити додаткові обсяги газу, держава змушена буде брати кредити. Відсотки по них заплатять люди, коли взимку отримають рахунки за комунальні послуги", - резюмує експерт.

В Україні газ для населення почав дешевшати з травня. Ціна знизилася з 8,55 до 8,24 грн за куб. м. У червні ціну на газ знизили на 8%, у липні — на 13%. У серпні Нафтогаз пообіцяв знизити вартість блакитного палива ще на 7,2-7,5%. Продаватиме газ по 4,6-5,2 грн за куб, без урахування податків.

Зараз ви читаєте новину «Експерт пояснила, чому газ для населення подорожчає». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути