четвер, 22 жовтня 2020 13:37

Експерт пояснив, чому дорожчає цукор в Україні

Експерт пояснив, чому дорожчає цукор в Україні
Щоб подолати "цукрову кризу", Україні треба зробити чотири кроки. Фото: pixabay.com

Цьогоріч подорожчання цукру розпочалось у розпал збирання цукрового буряку. Через неправильну аграрну політику в останні 30 років, Україна з великого виробника цукру перетвориться на його імпортера.

"Зазвичай Україна споживала та виробляла приблизно 2 млн т. Але у зв'язку з тим, що і споживання цукру в Україні зменшилося, і зменшилася кількість людей, які живуть у країні, цього року очікується споживання цукру на рівні 1,3 млн т", - повідомив на своїй сторінці Facebook президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.

Експерт зазначив, що ціни на світовому ринку також зростають через неврожай у європейських країнах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці почали більше купувати

"Якщо подивитися на регулювання, які мали місце на ринку цукру останні 25 років, то вони не є ринковими. Також не є орієнтованими на переобладнання виробництва, збереження статус-кво ситуації, фактичне запровадження мінімальних цін, контролю за цінами, запровадження квот на виробництво цукру. Тобто на український ринок цукру так і не змогли зайти сучасні модернові виробники", - вважає Алекс Ліссітса.

На його думку, щоб подолати "цукрову кризу", Україні треба зробити чотири кроки.

"Терміново переводити виробництво цукру на Західну Україну, де дозволяють погодно-кліматичні умови. Для цього потрібно запустити програму стимулювання з державними дотаціями 50%. Запустити державну програму відновлення зрошення, адже цукровий буряк у південних регіонах, на Полтавщині, Кіровоградщині тощо найближчі 10 років точно не зможемо вирощувати без зрошування через зміни клімату. Третій крок - стимулювати виробників цукрового буряку більше виробляти. Відповідно, треба думати - яким чином? Четверте - стимулювати ринок споживання натурального цукру. Тут загалом треба визначитися, хочемо ми цього чи ні. Якщо не хочемо, то треба думати, які заводи побудувати для виробництва цукрозамінників? І чи мають вони бути натуральними, чи штучними? Чи готовий споживач до цього?" - розповів експерт.

Алекс Ліссітса зазначає, що цукор в Україні дорожчатиме й надалі.

Відновлення окремих показників економічного розвитку України у другому кварталі поточного року відбувалосяь швидше, ніж очікували в МВФ. У зв'язку з цим Фонд покращив прогноз ВВП 2020 року.

Зараз ви читаєте новину «Експерт пояснив, чому дорожчає цукор в Україні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути