Система нарахування субсидій в Україні застаріла і неефективна. Про це в коментарі Gazeta.ua розповіла Марія Яковлєва, член колегії Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності.
"По-перше, вона не охоплює всі верстви населення, які дійсно потребують допомоги від держави. Наприклад, переселенців, яким вдалось продати своє єдине житло на окупованих теріторіях і придбали нове в інших областях України. Житло практично всюди коштує дорожче 50 тисяч гривень. Тому ці люди втрачають право на субсидію. Також не отримують допомогу сім'ї, які утримують важкохворих родичів. І витрачають на лікування практично весь свій дохід", - каже експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Змінились правила оформлення субсидій
Другий мінус - допомогу нараховують не за показниками лічильників. А за нормами, які більші від реального споживання.
"Взимку люди були змушені відкривати вікна і "гріти" вулицю. Або просто дописувати собі обсяги споживання газу, щоб не відібрали субсидію. Наприклад, родина з 4-х осіб із сукупним середньомісячним доходом 7000 гривень мешкає в приватному будинку площею 100 м2. Витрати природного газу на опалення за 6 місяців за показниками лічильника становлять 14445,9 грн. А за нормою для нарахування субсидій 21524,4. У разі нарахування субсидії за реальним споживанням таке домогосподарство самостійно сплачувало би 1722 гривень. А бюджет би надавав субсидію 12723,9. Сьогодні це виглядає наступним чином. Домогосподарство сплачує 1722 гривень, з бюджету виплачується субсидія 21524,4 -1722=19802,4. Прямі перевитрати коштыв - 7078,5 гривень", - говорить Марія Яковлєва.
Кошти йдуть у кишені монополістів, додала експерт.
"Ще в них залишається невитрачений домогосподарством обсяг природного газу 3129 -2100 =1029 м3", - зазначила Яковлева.
За даними Міністерства соціальної політики, субсидії в Україні отримують 7,4 млн сімей.
Коментарі