Сьогодні виповнюється 84 роки американському економісту Деніелю Л. Макфаддену. 2000 року він отримав Нобелівську премію з економіки "За розробляння теорії та методів для аналізу дискретного вибору".
Макфадден народився 29 липня 1937-го в американському місті Ролі у штаті Північна Кароліна. Закінчив Міннесотський університет 1957 року. Працював у Піттсбурзькому університеті. З 1968 року - на посаді професора. Пізніше - у Каліфорнійському, Чиказькому університетах, Массачусетському технологічному інституті.
Роботи Макфаддена присвячені мікроекономічному аналізу, демографічним процесам, попиту, методам моделювання, теорії вибору.
У дослідженні, за яке отримав Нобелівську премію, показано, як статистично обробляти основні дані про найважливіші рішення, які люди ухвалюють у житті. Зокрема, обрання освіти, професії, місця проживання, сімейний стан, кількість дітей.
Макфадден пожертвував свою премію Фонду Товариства Східної затоки для підтримки освіти й мистецтва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виходець з України отримав Нобелівську премію з фізики
"Моє друге покликання - фермерство. Ми з дружиною маємо невелику ферму й виноградник. Вирощуємо і продаємо виноград, інжир. Виробляємо вино, оливкову олію. У нас п'ять корів, три качки й одинадцять курей. Вважаю, робота на фермі очищає розум. А виноградник є чудовим місцем для доведення теорем", - розповідав в інтерв'ю економіст.
Мільйонер Альфред Нобель 27 листопада 1895-го підписав заповіт. Більшу частину статку передав на створення спеціальної премії. Фонд Нобелівської премії становив 31 млн крон - приблизно $250 млн зараз.
Альфред Нобель розбагатів на виробництві динаміту, який винайшов 1867 року. Відкриття принесло Нобелю всесвітню славу і фінансовий достаток. На хвилі піднесення промисловості Альфред відкрив понад 90 фабрик у всьому світі.
До кінця життя Нобель був власником майже 100 заводів, 355 патентів на різні винаходи. Що спонукало винахідника створити премію - невідомо. Відсотки за заощадженнями мали щороку спрямовувати на нагороди за досягнення у фізиці, хімії, медицині та фізіології, літературі й миротворчої діяльності. Заповіт Нобеля спочатку сприймали скептично. Родина хіміка вимагала визнати заповіт незаконним. Однак заповіт набув чинності.
Зараз суми премій становлять 8 млн шведських крон - $1,1 млн. Кандидатів щороку в день смерті Нобеля,10 грудня, називає Шведська королівська академія наук.
Коментарі