середа, 23 липня 2025 13:45

Долар залишається основною світовою валютою попри найбільше падіння за 50 років

Долар залишається основною світовою валютою попри найбільше падіння за 50 років
МВФ вважає, що сплеск дисбалансу міжнародної торгівлі та фінансових мережах не похитнув 80-річного домінуванння долара. Фото: pixabay.com

Сплеск дисбалансу міжнародної торгівлі та фінансових мережах не похитнув 80-річного домінуванння долара.

Долар пережив найбільше падіння за останніх 50 років, але залишається основною світовою валютою, вважає Міжнародний валютний фонд.

"Американська валюта залишається головною грошовою одиницею для міжнародної торгівлі, фінансів і накопичення резервів, забезпечуючи Вашингтону надмірний привілей дешевих запозичень, але водночас підвищуючи його надмірний обов'язок страхувати світ від шоків", - йдеться у доповіді МВФ External Sector Report 2025.

Після краху Бреттон-Вудської системи у 1973 році, закінчення Холодної війни у 1991 році і появи євро у 1999 році долар зберіг і навіть посилив свої позиції в сферах торгівлі, хеджування ризиків та накопичення національних резервів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар, євро, злотий: Нацбанк оновив курс валют на 23 липня

Нещодавнє загострення торговельної напруженості у поєднанні з загрозою можливої фінансової кризи, зростанням рівня державного боргу США і пом'якшенням надмірних привілеїв США, водночас спонукало деяких світових інвесторів переглянути ступінь своєї залежності від долара. Так, із січня курс долара США знизився на 8%, що є найсильнішим піврічним падінням з 1973 року.

"Однак варто зауважити, що це відбулось після досягнення багаторічного максимуму в 2024 році. З іншого боку посилюється цифровий фактор, оскільки стрімке поширення стейблкоїнів прив'язаних до долара може закріпити валютну гегемонію, але це також підвищує небезпеку кібер- і фінансових ризиків. Наразі існує помітна асиметрія, де Китай зміцнює роль у глобальній торгівлі, а США - у фінансах", - попереджає МВФ.

Фонд закликає усі країни уникати протекціонізму, що може призвести до фрагментованої багатополярності, що підвищить волатильність і вартість фінансування.

"Це завдасть довгострокової шкоди глобальній економіці, навіть якщо вплив на торгові дисбаланси виявиться незначним", - зазначають у Фонді.

Сповільнення світової економіки в найбільшій мірі вплине саме на країни що розвиваються, як Україна, економіки яких ще не мають міцного фінансового фундаменту.

За останні пів року валюта США послабла більше ніж на 10%. Долар почав новий рік з найгірших результатів за понад півстоліття, писало ранее The New York Times.

За останні шість місяців американська валюта ослабла на понад 10% порівняно з кошиком валют основних торгових партнерів країни. Востаннє долар ослаб настільки на початку року у 1973 році, після того, як США зробили масштабний крок, який поклав кінець прив'язці долара до золота. Цього ж разу на зміни вплинула політика президента Дональда Трампа, спрямована на переосмислення світового порядку через агресивні торгові тарифи та більш ізоляціоністську зовнішню політику.

Зараз ви читаєте новину «Долар залишається основною світовою валютою попри найбільше падіння за 50 років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути