Протягом років незалежності в Україні сформувався енергетичний бізнес. Раніше потужних національних компаній, наприклад Укренерго, не було, розповів Gazeta.ua директор спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.
"У певних сферах вдалося створити цивілізовані енергетичні ринки. Крім того, в Україні енергетичний комплекс досі працює як єдина система. Наші спеціалісти попри всілякі гібридні загрози забезпечують належне функціонування технологічно складних систем", - каже експерт.
Водночас за чверть століття Україні не вдалося здобути енергетичної незалежності.
"Ми видобуваємо близько двох третин газу. Однак не лише він забезпечує енергетичну безпеку. Є ще нафтопродукти. Їх за кордоном купуємо близько 80%. Здебільшого тих, які вироблені з російської нафти. Також завозимо атомні енергетичні збірки. Маємо проблеми з вугіллям. Тому поставляємо його з Росії", - наголошує Геннадій Рябцев.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розповіли, коли в Україні закінчиться газ
Проблеми в енергетичному секторі сьогодні не менш складні, ніж були 2013-го.
"На початку березня зменшення тиску в транзитній трубі призвело до дефіциту газу в системі. Тоді запустили акцію "Прикрути". Це також свідчить про залежність України від Росії. Щоправда потрібно визнати, що ми не настільки багаті енергетичними ресурсами, як наша агресивна сусідка", - підсумовує експерт.
У ніч із 22 на 23 серпня виповнилося 1000 днів, як Україна не купує газ у російського Газпрому. Імпортує його з Європи. За словами голови наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, Україна на $30-50 переплачує за кубометр газу з Європи. Адже платить, окрім транзиту, маржу компаніям-трейдерам, які постачають ресурс.
Коментарі