Підвищення податків влада могла б ініціювати на основі тимчасового принципу, за прикладом інших країн. Але такої пропозиції сьогодні від Кабінету міністрів до бізнесу немає. Як і відвертого діалогу з підприємцями з цього питання. Що може завершитися дуже значною тінізацією бізнесу в Україні. Про це зазначив правознавець та експерт із питань захисту бізнесу В'ячеслав Трунов.
Він нагадав, що офіційні анонси влади про наміри значно підвищити різні податки в державі з'явилися буквально влітку цьогоріч. Парламент згодом та дуже швидко ухвалив рішення про підвищення деяких із них, інші ж перебувають у стадії законопроєктів. Урядовці запевняють, що це вимушений крок, бо потрібні гроші на фінансування потреб оборони, каже Трунов. Але ставить під сумнів ефективність обраного шляху досягнення мети.
"Підвищення акцизів на пальне, м'яко кажучи, викликало значне занепокоєння, зокрема і фронту. Так, оподаткування солодкої води на армію навряд чи матиме негативний вплив. Але ж пальне - зовсім інша історія.
Ми розуміємо, що нова хвиля ініціатив з податками виникла на основі того, що наш уряд зіштовхнувся з проблемою неритмічного надходження міжнародної допомоги. Та ми також розуміємо, що перекрити внутрішніми ресурсами ці об'єми фінансування, по-перше, неможливо. По-друге, можемо отримати буквально руйнівні наслідки для економіки держави", - зауважив експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Купити нову машину стане дорожче на 180-280 тис. грн
Він пояснив, що новими податками Кабмін очікує залучити в бюджет додаткові 341,9 млрд грн.
"А що далі? Хтось прогнозував, що буде далі? Дивіться, США заохочують уряд України збільшувати надходження до бюджету, найперше, шляхом реформування митниці й боротьби з сірими ринками. Тому що американці прекрасно розуміються на "ефекті Лаффера".
У світовій практиці підвищення податків занадто часто має зворотний ефект. Згаданий мною "ефект Лаффера" говорить про те, що після певного рівня підвищення податків податкові надходження починають знижуватися через зменшення економічної активності та тінізацію ринків. Саме тому ми бачимо, яку надобережність демонструють урядовці ЄС у підході до своєї податкової політики. У нас же - все навпаки.
Економісти в один голос зараз попереджають, що збільшення податкового навантаження сприятиме зростанню тіньової економіки. Бізнес вимушено буде приховувати свої доходи, щоб мати змогу працювати. У нас же війна в країні. І вона руйнує потужності, забирає на фронт кваліфікованих спеціалістів, знижує купівельну спроможність, виганяє цілі родини за кордон", - зазначив експерт.
На його думку, український бізнес сьогодні не готовий до підвищення податків, але це не означає, що з ним не можна шукати спільних рішень в інтересах держави.
"Підвищення податків в умовах війни - це не просто фінансове питання. І до нього не можна підходити з позиції "взяти якнайбільше і кинути подалі". Це питання виживання економіки держави. Потрібно детально обговорювати і зважувати усі можливі альтернативи. Прийнятним мені особисто видається шлях, наприклад, тимчасового підвищення ПДВ, щоб уникнути негативних наслідків для країни зараз та не допустити краху низки бізнесів у майбутньому. Але варіанту "тимчасово" нам чомусь ніхто поки не пропонує. Ймовірно, саме тому, що діалог між владою та бізнесом із цього питання важко назвати справжнім діалогом", - резюмував він.
Представникам бізнесу не вдалося переконати Міністерство фінансів відмовитися від підвищення податків.
Однак, Мінфін опрацює можливість підвищення податку на додану вартість замість військового збору. Про це повідомив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.
Він прогнозує зміни до законодавства для збільшення державного бюджету шляхом підвищення окремих податків.
Коментарі