Ексклюзиви
Вівторок, 23 лютого 2021 10:01

Чому дорожчають продукти в Україні: експерт назвав 3 причини

Чому дорожчають продукти в Україні: експерт назвав 3 причини
Українцям треба чекати нових продовольчих шоків, пов'язаних зі зростанням цін. Фото: pexels.com

Упродовж останніх місяців продовольчі ціни в Україні та світі зростають. Постійно підвищується вартість зерна, яєць, цукру, розповів Gazeta.ua економіст Олексій Кущ.

"Українцям треба чекати нових продовольчих шоків, пов'язаних зі зростанням цін, на деякі категорії товарів. Наприклад, яйця, курятина подорожчають, бо там висока частка комбікормів. Свинина, яловичина, молоко теж. Олія має суттєво подорожчати. Цукор теж. Тобто вся основна лінійка товарів", - прогнозує експерт.

За тиждень картопля подорожчала на 14%. За словами експерта, причиною є не тільки погода.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали причину різкого подорожчання картоплі

"В Україні збирається багато картоплі, але дві третини згниває та псується. Тому взимку маємо такі цінові стрибки на картоплю. Доки не буде створено нормальної логістики та потужностей для зберігання, щозими буде аналогічна цінова ситуація. Тому ми переходимо на імпортний товар. Веземо картоплю з Єгипту, Білорусі. За рахунок логістики і курсу валют вона звісно дорожча, ніж українська", - каже економіст.

Олексій Кущ пояснює подорожчання в Україні 3 факторами.

"Впливає підвищення мінімальної заробітної плати, подорожчання енергоносіїв. У нас найдорожча енергія для промисловості у Європі. Дорожчатиме паливо, бо нафта вже 65 доларів за барель. Паливо – це 10-15 відсотків вартості продовольчих товарів", - зазначив він.

У багатьох країнах ціни на продукти також зросли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям пояснили, чому дорожчають яблука

"Споживання продовольства у світі зростає. Через збільшення чисельності населення і те, що більшість країн виходять на більш-менш прийнятний рівень розвитку. Підтягуються Азія, Африка. Відповідно споживання там зростає. Величезний обсяг продукції споживається у тваринницькій галузі, у вигляді кормів. Сильна кореляція між ціною на продовольство і ціною на паливо", - наголосив експерт.

Велику роль у формуванні ціни на олію відіграє виробництво біопалива.

"Величезна кількість технічних культур використовується для виробництва біопалива. Наприклад, кукурудза йде на біоетанол. Рапс і будь-які олійні культури йдуть на виробництво біодизеля. Відповідно чим вища вартість нафти, тим вигідніша переробка сільгоспсировини на біопаливо. Один із найбільших у світі заводів з виробництва біоетанолу у Китаї закупає кукурудзу саме з України. Тому кукурудза б'є символічні рекорди по ціні. Білорусь переробляє наш рапс на рапсову олію. Ця "олійна" кореляція призводить до зростання цін на соняшникову олію", - підкреслив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні коливається вартість хлібу: які вироби подорожчали

Економіст вважає, що основною проблемою зависоких цін на продукцію в Україні є велика частка експорту сировини.

"У нас сировинна, експортно орієнтована економіка. Абсолютна унікальна фіскальна модель. Ми за рахунок відшкодування ПДВ стимулюємо вивезення сировини з країни. І всередині країни нічого не залишається. Тому в Україні ціни на продовольство вищі, ніж у сусідній Польщі. Щоб цього не було, треба скасувати відшкодування ПДВ та обкласти сировину митами. Тоді більша кількість продукції вироблятиметься всередині країни і ціни будуть на 30-40 відсотків нижчі, ніж закордоном", - розповів Олексій Кущ.

Весною можливе зміцнення гривні. Це позитивно вплине на ціну імпортних товарів.

"Навесні може подешевшати те, що завозимо з-за кордону, за рахунок зміцнення гривні. Хоча прогнозувати це ще зарано. Ну і очевидно, що впаде ціна на сезонні овочі", - підсумував експерт.

Упродовж останніх місяців ціни на цукор тримаються на позначці вищій на 30-40%, ніж у світі. Підвищуються ціни і на зерно. Такі зміни спричинили подорожчання кондитерських виробів на 10%.

Зараз ви читаєте новину «Чому дорожчають продукти в Україні: експерт назвав 3 причини». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26256
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути