Девальвація гривні обумовлена панічними настроями населення. Про це розповіли представники українських банків.
"Девальвація гривні викликана панічними настроями населення. Необхідно докладати зусиль для відновлення довіри до банків, припинити практику інформаційної закритості в діях влади", - вважає голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.
"Девальвація наразі обумовлена не стільки економічним фактором - мінімальною кількістю проведених торгів, скільки психологічним, який стримує пропозицію валюти на ринку. Цей фактор залишається незмінним тривалий час і пов'язаний з невизначеною ситуацією на сході країни", - вважає директор з економічного аналізу та стратегічного планування ВТБ Банку Михайло Папанов.
За його оцінкою, за відсутності інтервенцій на підтримку гривні з боку Нацбанку і домовленостей з найбільшими експортерами про додаткову продажу валюти ринок може знайти рівновагу тільки при вирішенні ситуації в зоні АТО, а також міжнародної фінансової підтримки України.
"При відсутності інструментарію інтервенцій для впливу на валютний ринок найбільш дієвим фактором стабілізації ситуації залишається припинення відпливу та стимулювання повернення вкладів у банківську систему. З цією метою НБУ вже істотно підвищив облікову ставку. Також і НБУ, і банківська система повинні негайно налагодити чіткий, регулярний і грамотний діалог з бізнесом і населенням з питань надійності банківського сектору та безпеки зберігання своїх заощаджень у банках", - додав Папанов.
За оцінкою начальника управління загальнобанківських ризиків банку "Фінанси та Кредит" Миколи Войтківа, після стабілізації ситуації на Донбасі і надання першого траншу кредиту МВФ гривня почне зміцнюватися.
"НБУ обмежений в інструментах впливу на курс гривні, і поточне значення котирувань - тому доказ. Адміністративні методи ефективні тільки в короткостроковому періоді, але, як правило, дуже негативно впливають на інші, не менш важливі економічні процеси. Так, стискання вільної гривневої ліквідності на ринку веде до зростання процентних ставок і подальшого зменшення обсягів кредитування, чого в умовах падаючої економіки робити не можна", - констатував експерт.
Нагадаємо, НБУ в п'ятницю опустив офіційний курс гривні до нового антирекорду - 27,85 грн за дол. Нацбанк з 5 лютого відмовився від щоденних валютних аукціонів та індикативного курсу гривні, що тоді становив 16,73 грн за дол..
При формуванні держбюджету на 2015 рік уряд використовував середньорічний курс в 17 грн за дол., проте в ході підготовки поправок до бюджету погіршили прогноз до 21,7 грн за дол.
Коментарі
25