Ексклюзиви
середа, 07 грудня 2016 14:57

Як обманюють у супермаркетах - експерт

Як обманюють у супермаркетах - експерт
112.ua

Найбільше порушень у супермаркетах стосується прострочених товарів. Покупцям варто фотографувати цінники в торговельному залі та чеки за сплачені товари. Про це розповів Gazeta.ua виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов. Щотижня Союз споживачів проводить рейди по різних магазинах і ринках.

– Які найчастіше порушення прав споживачів виявляєте під час рейдів?

– Обманюють, обраховують, обважують. Твердий сир у магазинах продають із пліснявою, хоча строк придатності нормальний. Неправильно чистять ножі. Від цього на харчах з'являється пліснява. На акційному товарі вказують одну ціну, а на касі пробивають іншу. Розраховують на те, що покупець не помітить. Якщо помічають, касир розводить руками: акція закінчилася, а цінники не встигли замінити. У такому разі покупець має право придбати товар за тою ціною, яка вказана в торговельному залі. Саме це - публічна ціна. А покупці або погоджуються на іншу ціну, або помічають "підміну" вдома. Знайшли крамницю, яка не списує прострочену продукцію. Має площу як трикімнатна квартира, а "прострочки" знайшли там два візочки. Один з них - напої, у яких строк придатності закінчився місяць тому. У ковбасах знайшли "прострочку" від одного дня до двох тижнів. Багато обвітреної та зіпсутої курятини, яку не списують, коли виходить строк. У магазині мені пояснили: це внутрішня політика магазину - не списують продукти. Розраховують на втомлених, а отже, неуважних вечірніх покупців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як китайські інтернет-магазини обманюють покупців - експерт

– Серед яких продуктів найбільше "прострочки"?

Продають багато зіпсутих салатів чи продуктів власної кулінарії. Покупці таких продуктів, як правило, поспішають - на обідню перерву чи після роботи. Покупцям такої продукції раджу просити забірний лист. Там вказані найменування продукції, її вага, дата виготовлення, умови зберігання. Якщо на вітрині салату чи іншої страви значно більше, ніж за документом, її змішали із учорашньою.

– Що ви робите із зібраною інформацією?

Держспоживслужба є лише на папері. Писали скарги за нашими споживчими експертизами, але це символічний крок. Протягом місяця мають відповісти. Якщо споживач написав скаргу на грецький салат, тільки його й перевірятиме інспекція. Відписують, що за вашими зауваженнями порушень не знайшли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці купують менше речей і більше витрачають на дозвілля

– У яких магазинах більше порушень - у великих супермаркетах чи невеликих?

Прострочені продукти є і в дорогих магазинах у центрі Києва, і в дешевих маленьких крамницях у передмісті. Людський фактор спрацьовує всюди однаково.

– Як реагують на ваші рейди супермаркети?

Деякі супермаркети зважають на зауваження, виправляються. А більшість не реагує на критику. В одному магазині знайшли багато сиру з пліснявою. За тиждень повернувся туди, а там з'явилися прострочені товари й серед інших категорій. Адміністратор сказав: чекали вас за місяць, за цей час би виправилися. Контроль має здійснювати свідомий споживач. Треба писати в книгу скарг, залишати відгуки на сайтах. У нас таких людей сприймають негативно, мовляв, готові поскандалити за кілька гривень. До 2014 року українці могли безкоштовно поскаржитися щодо споживацького позову, а тепер мають заплатити 500 гривень судового збору. Це не мотивує відстоювати свої права.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерти розповіли, чи вдасться цього року зекономити на розпродажах

– На що покупцям варто звертати найбільше уваги?

Часто в магазинах просять відрізати шматок від палки ковбаси. Якщо вона надрізана, спитайте, коли саме. Повинно минути на більше двох діб. Найкраще - попросити врізати від цілої палки ковбаси чи головки сиру. Перевіряйте вагу фасованих товарів. Іноді на лінії виробництва трапляються збої і фасування не відповідає заявленим на упаковці даним. Краще зверніться до адміністратора. За це керівництво мережі може накласти штраф на постачальника.

– Скоро стартують новорічні розпродажі й акції. Що порадите?

Бути уважним. Якщо пропонують купити два товари за ціною одного, зверніть увагу на строк придатності. Зважуйте розфасовані продукти. Їх часто фасують у спеціальну упаковку - стаканчик, плашку чи іншу ємність. Вага упаковки не повинна враховуватися. Стежте, щоб ціна була акційною не лише на ціннику, але й на чеку. Раджу фотографувати цінники товарів, які купуєте. Коли оплатите, за два кроки від каси порівняйте чек із цінами на товари в торговельному залі. До речі, забороняти фотографувати в торговельному залі протизаконно. Іноді корисними можуть бути фотографії чеків. Фотографію чека можна буде показати й у разі претензій до супермаркета.

Середній чек покупок в інтернеті товарів українських виробників - 350 грн. Вітчизняні товари дешевші за імпортні в середньому на 35%.

Зараз ви читаєте новину «Як обманюють у супермаркетах - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути