Україна може остаточно втратити окупований Донбас, оскільки Росія агресивно паспортизує жителів ОРДЛО, вважає колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін. Лише торік паспорти РФ отримали понад 400 тис. українців. До 2024 року їх можуть надати 2 млн людей, кажуть у Східній правозахисній групі.
Проросійськість Донбасу - стереотип, прихильників Москви в регіоні - меншість, говорить Gazeta.ua воєнний експерт Дмитро Снєгирьов, уродженець Луганська.
Які погляди переважали до війни?
- Тяжіння до РФ у жителів Луганщини ніколи не було. Навіть серед криміналітету. Проросійськими були лише люмпенізовані населені пункти і близькі до кордону. Половина області була україномовною. Там проживало більше десятка національностей. Був великий рівень толерантності.
30 відсотків людей вважають себе українцями. Більшість залишилися в окупації, бо на мирній частині не можуть облаштуватися. А решта – люди, яким по цимбалах.
Росіян як братній народ не сприймали. Знали, що в нас був вищий рівень життя. На Донеччині та Луганщині він був вищим, ніж в інших українських містах ще з радянських часів. Край шахтарський. Виникли проблеми, коли закрили частину шахт. Тоді певні населенні пункти стали депресивними. Але фінансовий рівень загалом був трошки вищим за рахунок металургійних підприємств, вуглевидобутку.
Велика концентрація міст забезпечила певний соціальний рівень. І з освітою не було проблем. Відсоток людей із вищою освітою був вищий, ніж в інших регіонах України.
В яких умовах жителі окупованих областей живуть зараз?
- Існують у постійному страху. Вони справжні заручники. Казати тут, що вони проросійськи налаштовані – це знущання. Так, нас не зустрічатимуть із квітами. За сім років людей обробили пропагандою, хтось втратив родичів. Але відмовлятися від тих територій не можемо. Просто треба вести планову роботу спецслужбам.
2014-го Україна могла все зупинити. Подавити ворожу агентуру. На Луганщині її було чоловік сто. Проросійські мітинги були нечисельні. Вмирати за Росію Луганськ не збирався. Валити все на народ не варто. Зрадили ті, хто мав захищати те суспільство.
Що робити з проросійським населенням?
- Хто ідентифікує себе росіянами, нехай їдуть до Російської Федерації. Цю проблему маємо вирішити радикально. Без люстрації всі розмови про пошук компромісів – дурні.
Коли міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков розповідає про примирення - мені стає смішно. Він не може зрозуміти цих людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Корисний ідіот заганяє Україну в російську пастку - експерт
Як пришвидшити реінтеграцію окупованих територій?
- Ніяк. Поки є військова й інформаційна присутність Росії, всі розмови про це – білий шум.
Ми досі нічого не зробили, аби зупинити інформаційну експансію Кремля. Народжені 2014-го діти цього року підуть до школи. Навіть ті люди, хто вважав себе українцями, тепер не знають хто вони. Змінювати ситуацію силами небайдужих буде складно і довго. Це має робити Резніков.
20 травня в Україні відзначили День вишиванки. Українські патріоти з цієї нагоди відправили до окупованого Донецька 8 тис. листівок.
"У таке свято ми не могли не привітати тих людей в окупації, які не лише чекають, але й роблять усе для того, щоб Україна повернулася. Також ми відправили листівки й для російських військових і зрадників України, але це окрема історія", - повідомляє у Facebook "Донбас Реалії".
Коментарі