
2 квітня 2016 року в Донецьку урочисто відкрили торговий центр "Донецьк Сіті".
Відкрили тільки перший поверх: там розмістився магазин на місці "віджатого" супермаркету Varus. Його назвали "Парус".
Слідом за "Донецьк-Сіті" по всьому місту почали відкриватися "віджаті" магазини. Вони були закриті після захоплення міста незаконними збройними формуваннями 2014-го і відтоді не працювали. Колишній абхазький спортсмен, а нині найманець ДНР Ставрос багателі став директором мережі магазинів "Перший республіканський супермаркет". Так назвали колишні "АТБ". У Луганську вонистали супермаркетами "Народний". Контролює мережу особисто дочка керівника ЛНР Ігора Плотницького. Його дружина завідує супермаркетом "Епіцентр". Плотницький залишив собі контроль над заправками і пунктами обміну валюти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мій ресторан віджали й подавали там "печінку хохла" - художник розповів, як живе окупована Горлівка
У Донецьку замість "Макдональдса" відкрили фастфуд "ДонМак". Оформлення скопійовано з американської мережі. У ДНР часто переробляють назви під відомий бренд, пише Сегодня. Колишній магазин Mexx став Woxx, а бутик Bona перетворився в Obana, зберігши шрифт і стилістику бренду. Магазини побутової техніки "Фокстрот" і "Ельдорадо" почали називатися "Фокс" і "Ера". "Спортмастер" став "Мастерспорт". Магазини секонд-хенду - "Гумана" і "Хунама" замість популярної "Хумана", - зазначив виданню донеччанин Юрій Костяков.
- 98% фармацевтичного і продовольчого бізнесу на території, контрольованій "ДНР", займають російські компанії, - розповів Радіо Свобода житель Макіївки Сергій Андрєєв. - Це стосується й обладнання для мобільного зв'язку і телекомунікацій. Крім начебто віджатого "Київстару", перетвореного в інтернет-провайдера "Фенікс".
Зберегти український бізнес на окупованій території реально, каже Андрєєв:
- Потрібно платити податки в казну "республіки". Публічно це робити не можна. Тому "Фокстрот" перетворюється в "Фокса", "Епіцентр" - у "Галактику", "Екомаркет" - "Нова-Терра", а "Ашан" став "Сигмою". У більшості цих компаній не змінився навіть персонал. Їх звільнили за українським законодавством і взяли на роботу вже за законами "республіки". Але головне - не в цьому. У Донецьку діє общинно-родовий лад, заснований на зв'язках і хабарах. Загальний принцип: у кого дуло ширше, той і правий.
Магазини, які належали мережі АТБ на окупованому Донбасі, були відразу ж "віджаті" бойовиками, як і інші "ласі шматочки" місцевого бізнесу. Про це розповів екс-мер звільненого Слов'янська Олег Зонтов.
Коментарі